Cengiz Holding'den atılan işçiler: Eylem sürecek

Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası’nın Diyarbakır-Mardin-Mazıdağı Demiryolu inşaatında çalışan 118 işçi, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptıkları iş bırakma eyleminin ardından dün işten çıkarıldı. İşçiler, geri alınana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Cengiz Holding'den atılan işçiler: Eylem sürecek

 

Mardin Mazıdağı’ndaki Cengiz Holding’e ait fabrikada çalışma koşullarını protesto ettikleri için işten çıkarıldıklarını belirten 118 işçi, işlerine geri dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası’nın Diyarbakır-Mardin-Mazıdağı Demiryolu inşaatında çalışan 118 işçi, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptıkları iş bırakma eyleminin ardından dün işten çıkarıldı. Fabrika önündeki bekleyişlerini sürdüren işçiler, konuya ilişkin açıklama yaptı. İşçiler, korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uyarak açıklama yaptı.

İşçilerin açıklaması sırasında bölgeye yüzlerce asker sevk edildi. Yine, polislere ait TOMA’nın da bölgeye getirilmesi dikkati çekti.

 

'Önlemler alınmasını istiyorduk'

İşçilerden Mehmet Şah Korkmaz, fabrikadaki çalışma koşullarını anlatarak, kendilerinin 14 saat çalıştırılmak istendiğini belirtti. Çalışma koşullarının düzeltilmesini istediklerini ancak bu taleplerinin kabul görmediğini ifade eden Korkmaz, kendilerine fabrikada karantina uygulanacağının söylemlerinin de bir karşılığı olmadığına işaret ederek, “Dışarıdan içeriye personel getiriyorlardı. Biz karantinanın dışında önlemler alınmasını istiyorduk. Servis, yemek bunların hiçbirinde önlem alınmıyordu. Biz taleplerimizin yerine getirilmesini beklerken çıkışlarımız verildi. Biz sadece taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. İşlerimizi geri istiyoruz” diye konuştu.

 

‘Servislere 20 kişiye yakın bindiriliyorduk'

Korkmaz, şöyle devam etti: “Sadece ateşimiz ölçülüyordu. Servislere 20 kişiye yakın bindiriliyorduk. Yemekhanede toplu şekilde yemek yiyorduk. Taleplerimiz bunlardı. Bunları söyledik diye kapı dışarı edildik. Talebimiz işimize dönmek. Eğer karantina uygulayacaklarsa doğru uygulanmasını istiyoruz. Karantinayı dört dörtlük uygulamalarını istiyoruz. Şu an işimizi istiyoruz. İşimize dönene kadar da her gün burada olacağız. Bunun dışında bir şey istemiyoruz.”

İşçiler, açıklamanın ardından bir süre daha bekledikten sonra fabrika önünden ayrıldı. 

(MA)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler