Cavit Uğur'dan savaşa karşı barış cephesinin kurulması için çağrı

HDP'nin başlattığı 'Demokratik Mücadele Programı' dolayısıyla açıklamalarda bulunan SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, tüm yaşam savunucuları ve demokrasi güçlerini barışı örmek için bir arada durmaya çağırdı.

Cavit Uğur'dan savaşa karşı barış cephesinin kurulması için çağrı

 

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) başlattığı demokratik mücadele programı dolayısıyla açıklamalarda bulunan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, savaşa karşı barış cephesinin kurulması için çağrı yaptı. Uğur, açıklamasında, savaşın insan hayatı, kadınların, çocukların ve emekçilerin geleceği acısından yıkıcı etkilerine dikkat çekerek aynı zamanda ekolojik bir yıkım olduğunu ifade etti. Uğur, tüm yaşam savunucuları ve demokrasi güçlerini barışı örmek için bir arada durmaya çağırdı.

Cavit Uğur, 12 Eylül Askeri Darbesi'nin 40.yılı olması dolayısı ile sözlerine 12 Eylül'de hayatını kaybeden devrimcileri anarak başladı. 

12 Eylül Askeri Darbesi'ne dair açıklamalarda bulunan Uğur şu ifadeleri kullanıdı: "12 Eylül Askeri Darbesi’nin bugün 40.yıl dönümü. Bugün kurulmakta olan faşizmin kurumsallaşmasının temelleri bundan 40 yıl önce Kenan Evren tarafından atıldı. İşte o gün Kenan Evren tarafından atılan temeller bugün Recep Tayyip Erdoğan iktidarı tarafından sürdürülüyor ve onun tarafından artık neredeyse geri dönüşsüz bir şekilde kurumsallaştırılıyor. Bu sebeple, emekçilerin, aydınların, kadınların, gençlerin ve öğrencilerin en böyüyk görevi, hem 12 Eylül faşist darbesiyle hesaplaşmak hem de bugün kurumsallaşmakta olan faşizme karşı demokratik direniş cephesini kurmaktır. Bu vesileyle 12 eylülde hayatını kaybeden bütün yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler