Çanakkale haykırdı: Kazdağları’nı terk etmiyoruz!

Kazdağları’da 425 gündür eylem yapan yaşam savunucularına sabah saatlerine jandarma tarafından baskın yapılıp tahliye edilmesine karşı yaşam savunucuları Çanakkale’de basın açılması gerçekleştirdi.

Çanakkale haykırdı: Kazdağları’nı terk etmiyoruz!

 

SiyasiHaber

Kanadalı altın şirketi Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik’in Kazdağları’ndaki ekolojik katliamına karşı 425 gündür nöbette olan yaşam savunucularına sabah saatlerinde jandarma tarafından baskın yapıldı. Nöbet tutan yaşam savunucuları gözaltına alınarak, nöbet alanı tahliye edildi. Buna karşı yaşam savunucuları Çanakkale’de basın açılması gerçekleştirdi. Açıklmada “Yaşamı ve Kazdağları'nı savunmak için nöbet tutanlara dönük yüzlerce jandarmayla, iletişim kesilerek yapılan adeta "şafak operasyonu" neredeyse bir yıldır ruhsatsız bir şekilde Kirazlı' da bulunan Alamos Gold için yapılması gerekirdi. İletişimimizi kestiler çünkü biliyorlar ki bu tahliyenin nasıl yapıldığı belgelenirse tüm dünyanın gözü Kazdağları'na dönecek” denildi.

 

Tahliye sırasında arkadaşlarımızın aileler ve avukatları ile görüştürülmedi

“425 gündür nöbet tutulan Kirazlı Nöbet Alanı’na tahliye amacıyla 100’ün üzerinde jandarma tarafından sabaha karşı müdahalede bulunuldu ve alanda bulunan 4 yaşam savunucusu arkadaşımız alınarak Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.  Arkadaşlarımızın adları Seçkin Barbaros, Onur Uysal, Sema Demir, Canan Hakko.  Tahliye sırasında arkadaşlarımızın aileler ve avukatları ile görüşmelerine, hatta tuvalete gitme isteklerine ve görüntü almalarına izin verilmedi. Jammer’larla internet erişimini de kesti.

Alıkonulan arkadaşlarımız İl Jandarma Müdürlüğü'ne götürülerek bir tutanak imzalamaları istenildi. Tutanak imzalanmadı. Arkadaşlarımız daha sonra serbest bırakıldı. Çanakkale Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan "Salgın döneminde virüs bulaşıcılığını önlemek için Orman bölge Müdürlüğü’nün izni olmadan ornmanlık alanlarda, orman içi ve kanarlarındaki mesire alanlarında, sulak alanlarda, orman vasfını taşıyan yerlede konaklanması, gecelenmesi, ateş yakılmasının anız veya benzeri bitki örtüsünün yakılmasınına” dönük karar bahane edilerek tahliyemiz gerekçelendiriliyordu.”

 

Yasak yalnızca yaşam savunucularına uygulandı

“İl Hıfzıssıhha Kurulu normalleşme sürecinde mesire yerleri vb ile ilgili tüm yasakları kaldırmışken Çanakkale’de özellikle Kirazlı Mevkii’nde bu kararın yalnızca yaşam savunucularına uygulandı ve alanda kalan ve alana gelenlere, ziyaret edenlere bugüne kadar 550 bin TL’nin üzerinde para cezaları kesildi.”

 

“İntikamı mı alınmaya çalışılıyor”

“Cengiz Holding’in 15 Eylül’de Hacıbekirler’de Halkın Katılımı Toplantısı’nda halktan aldığı dersin intikamı mı alınmaya çalışılıyor?

Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gençleştirme, endüstriyel plantasyon vb. gerekçelerle ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez.”

 

“Halk Kazdağları'nın yanında”

“Bizler bu kararın neden verildiğini biliyoruz. Bu kararın pandemiyle alakası yoktur. Kazdağları'nı elini kolunu sallayarak delik deşik etmesine izin vermediğimiz Alamos içindir, Halilağa'da halkın katılımı toplantısını keyiflerince yaptırmadığımız Cengiz içindir bu karar. Bu tahliye siz rahat olun biz sizin yanınızdayız demek içindir. Belki Valilik sizin yanınızda olabilir ama Halilağa'da da görüldü ki halk Kazdağları'nın yanında, yaşamın yanında… Onlar talancılardan, millete küfür edenlerden, memleketin her bir karış toprağını satanlardan yanadır bizlerse ormandan, sincaplardan, topraktan ve sudan yanayız.

Tahliye edilmesi gereken yaşam savunucuları değil Alamos Gold'dur! Onlar ormandan gidene kadar biz burayı terk etmiyoruz.”

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler