‘Camide fahişe olur mu’

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu twitter hesabından Bizans İmparatoriçesi Zoe’nin Ayasofya’da ikonu bulunuşuna atfen “Camide fahişe olur mu” açıklamasında bulundu. Sofuoğlu şöyle dedi: “Fatihin emaneti Ayasofya, Fahişe ZOE ile Fahişenin sergilendiği Dünyadaki ilk cami olacak.”

‘Camide fahişe olur mu’

SiyasiHaber

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu twitter hesabından Bizans İmparatoriçesi Zoe’nin Ayasofya’da ikonu bulunuşuna atfen “Camide fahişe mi olur” açıklamasında bulundu. Sofuoğlu şöyle dedi: “Fatihin emaneti Ayasofya, Fahişe ZOE ile Fahişenin sergilendiği Dünyadaki ilk cami olacak.”

İmparator olan babası tarafından vasi seçilen, tahtta hakkı olması için babasının seçtiği biriyle evlendirilen Zeo, kocalarının ölümü üzerine zorunlu olarak üç kez daha evlendi. Üçüncü kocası İmparator Beşinci Mihail Zoe’yi tutuklattı, saçlarını kestirdi ve Büyükada’ya yollayıp manastıra kapattı. İstanbul halkı ayaklanarak Zoe’yi kurtardı. Zeo kocasını sürgüne yolladı ve tekrar evlenmek zorunda kaldı. 1050 yılında hayatını kaybetmesinin ardından son eşi İmparator Monomakhos tarafından Ayasofya’ya dindar bir kadın olduğu için ikonu yaptırıldı.

soooo

Prof. Dr. Sofuoğlu Bizans imparatoriçesi Zoe’nin fahişe olduğunu iddia eden twitter mesajı paylaştı.

Sofuoğlu’nun 17-18-19 Temmuz’da twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Ayasofyanın camiye çevrilmesi Türkiyenin kendi EGEMEN kararıdır fakat bu durum malesef EGEMENLİĞİMİZİ İHLAL EDECEKTİR

Zira Ayasofya bu haliyle cami değil CAMİ-KİLİSE karışımı bir yapı olacaktır

YERYÜZÜNDE içinde İKON yani PUT olan TEK BİR cami yoktur

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Ayasofya Camii'nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Namaz vakitlerinde, söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır" açıklamasını yaptı.” (17 Temmuz 2020)

 “Camide Fahişe olur mu

Fakat, İKONLAR ortadan kaldırılmazsa Fatihin Emaneti Ayasofya, Fahişe ZOE ile Fahişenin sergilendiği Dünyadaki ilk cami olacak

Bu yönüyle emanetine saygısızlık yaptığımız Fatihin, ortadan kaldırdığı İKON yani PUTLARI koruma saçmalığına bir son verin artık.” (18 Temmuz 2020)

“İMTİSAL-İ CAHİDU FİLLAH OLUPDUR NİYYETÜM diyen büyük Komutan Dedem FATİH SULTAN MUHAMMED HANIN, içinde Tanrı resmi(Güya İsa)olan İKON denilen PUTLARA dokunmadığı düşünülemez

Bu, büyük FATİHE iftiradır

Bu PUTLAR, üzeri sıvanmış bile olsaydı 500 yıl aynı canlılıkta kalır mıydı” (19 Temmuz 2020)

 “Şurasının altını bir daha çizelim.

Başta CB olmak üzere Ayasofyayı açanlardan Allah razı olsun, ama onların PUTLARINA da secde mi edeceğiz şimdi

İKONLARINI itinayla söküp başka bir yerde sergileyelim

Sultan Fatih, bu camiyi böyle bırakmadı. Bu haliyle emanet yerine gelmemiştir.” (19 Temmuz 2020)e

 

İmparatoriçe Zeo’nin hayatı

İmparator Sekizinci Konsantinos yaşamının son dönemlerinde kızı olan Zoe’yu vasisi ilan etti. Vasi olduğunda 64 yaşında olan Zoe’nun tahtta hak sahibi olabilmesi için evlenmesi gerekiyordu. Babası ölüm döşeğinde Zoe’yu evli bir erkek olan Romanos Argiros ile evlendirmeye karar verdi. Romanos 40 yıllık eşinden boşandı. 1028 yılında evlendiler ve böylece Zoe imparatoriçe, Ramonos imparator oldu.

Romanos’un ölümünün ardından tekrar evlenmek zorunda olan Zoe önce Mihail ile, onun ölümünün ardından yine aynı isimli Mihail adından biriyle evlendi. Son eşi Zoe’yi tutuklattı, saçlarını kestirdi ve Büyükada’ya yollayıp manastıra kapattı. Dindar bir kadın olan Zoe’ye İmparator Beşinci Mihail’in muamelesini kabul etmeyen İstanbul halkı ayaklanarak imparatoriçeyi kurtardı. İstanbul’a gelen Zoe kocasını boşayarak sürgüne gönderdi ve ardından asil bir aileden gelen Senatör Konstantinos Monomakhos’le 1042'nin 11 Haziran'ında evlendi.  Böylece Monomakhos, ‘‘İmparator Dokuzuncu Konstantinos’’ oldu.

Zeo 1050 yılında hayatını kaybetti. İstanbullular tarafından çok sevilen ve çok dindar bir kadın olan Zoe’nun, İmparator Monomakhos tarafından Ayasofya Kilisesi’nin güney galerisindeki mozağiyine ikonu yaptırıldı.

 

Din İşleri Yüksek Kurulu açıklama yapmıştı

Kurul geçtiğimiz hafta yaptığı yazılı açıklamasında, Ayasofya'nın İstanbul'un en kadim camilerinden biri olduğunu belirtmiş ve "Resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır" açıklamasında bulunmuştu.

"Hz. Peygamber’in müjdelediği İstanbul fethinin sembolü haline gelen Ayasofya’nın vakıf senedinde geçtiği üzere var olan cami niteliğinin tekrar kazandırılarak yeniden ibadete açılması hukukun bir gereğidir" sözlerine yer verilen açıklamada, camide bulunan resimlerle ilgili olarak da şöyle söylenmişti:

“- Ayasofya Camii’nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Bununla birlikte Müslümanların namazlarını huşû içerisinde eda etmelerini sağlamak için uygun yöntemler kullanılmak suretiyle namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır.

- İnsanlığın kültürel birikimi ve tarihsel mirası açısından büyük bir değeri haiz bulunan Ayasofya Camii’nin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasında dini açıdan herhangi bir engel bulunmamaktadır.

- Ziyaretçilerin cami adabına riayet etmeleri ve mabedin mehabetine uygun davranmaları konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler