Boğaziçi Üniversitesi’nde hak gaspı var!

Boğaziçi Üniversitesi de koronavirüsü ‘fırsata dönüştüren’ler kervanına katıldı. Üniversitenin Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’ndeki işçilere önce ücretli izinlisiniz denildi, ardından ücretsiz izne gönderildikleri açıklandı. Hak arama mücadelesi başlatan çalışanlar bugün 21.00’de sosyal medyada #BÜdeHakGaspıVar kampanyası başlatacak.

Boğaziçi Üniversitesi’nde hak gaspı var!

 

SiyasiHaber

Türkiye’de koronavirüsle mücadele adeta iktidarın, sermayenin çalışanlarla, işçilerle mücadelesine dönüştü. Pandemi sürecinde bir çok işçi işini kaybetti, ücretsiz izne yollandı. Kısa çalışma ödeneği adı altında çalışanların hakları gasp edildi. Son olarak Boğaziçi Üniversitesi de bünyesindeki Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü çalışanlarının haklarını gasp ederek, koronavirüs salgınını ‘fırsata dönüştürmeye’ çalışanlar kervanına katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’nde çalışan işçilere 23 Mart tarihi itibarıyla 6 Nisan’a kadar tüm tesislerin kapalı olacağı, bu nedenle de idari izinli olacakları bildirildi. Ardından kurum 30 Mart’ta kısa çalışma ödeneğine başvurduklarını belirterek, idari izinleri iptal etti.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’nün İŞKUR’a yaptığı kısa çalışma ödeneği başvurusunun reddedilmesi üzerine çalışanlar mağdur duruma düştü. Tüm çalışanlar, hiç bir ücret alamadan, de-facto ücretsiz izinli durumuna düştü.

Çalışanların Müdürlük’le ücretli izinli sayılmaları için yaptıkları görüşmeler de sonuçsuz kaldı.  Çalışanlara tesislerin Eylül’de açılacağı, bu zamanda kadar da ücretsiz izinde oldukları bildirildi. Bu da çalışanların 6 ay hiç bir ücret alamayacağı anlamına geliyordu.

 

Boğaziçi Üniversitesi Çocuk Yuvası öğretmenleri de mağdur

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü bünyesinde bulunan çocuk yuvasında çalışan öğretmenler de bu süreçte hakları gasp edilen çalışanlar arasında yer alıyor.

Çocuk yuvasında çalışan öğretmenlerin yarısına 1 Haziran itibarıyla işbaşı yaptırıldı. Diğer yarısının ise akibeti belli değil. İşletme Müdürlüğü, velilerden Mart ayı yuva ücretlerini tahsil etmesine rağmen, öğretmenlerin Mart ayı maaşlarını dahi ödemedi. Öğretmenler de Mart ayından bu yana ücretsiz izinli sayılıyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi çalışanları eyleme geçiyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin çeşitli kademelerindeki yöneticilerle hak gasplarının giderilmesi için defalarca görüşmeler gerçekleştiren çalışanlar, görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine eyleme geçme kararı aldı. DİSK DEV Turizm-İş Marmara Bölge Şubesi’nde örgütlü olan Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü çalışanları bir açıklama yayımlayarak, bugün sosyal medya üzerinden ilk eylemliliklerini gerçekleştireceklerini kaydetti. Bugün (8 Haziran) saat 21.00 de çalışanlar, #BÜ’deHakGaspıVar başlığı ile bir hastang kampanyası başlatacak.

Çalışanlar yaptıkları açıklamada, “Bize baştan idari izinlisiniz dedikleri zaman ödenek vardı da şimdi mi yok? Yıllardır bu üniversitede çalışan, hocalarına, öğrencilerine ve personeline hizmet veren bizler biliyoruz ki, ücretli izinli olduğumuzda ücretlerimiz ödenebilir. Bizi açlıktan sürünmeye mahkum etmelerine izin vermeyeceğiz. Bu konuda sizlerden destek bekliyoruz. Biliyoruz ki, bu zorlu süreçte birlikte hareket eder, dayanışma içinde olursak haklarımızı alabiliriz. İlk desteğinizi 8 Haziran Pazartesi günü saat 21.00’da yapacağımız hastang kampanyası için bekliyoruz. hastag: #Büde HakGaspıVar” ifadelerine yer verildi.

2

3

4

5

6

7

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler