Berû oyunu bu sefer de Urfa'da yasaklandı

Yakın zamanda İstanbul Valiliği tarafından "terör örgütü propagandası" yapıldığı gerekçesiyle yasaklanan Berû oyunu şimdi de Urfa Valiliği tarafından iptal edildi. Urfa Barosu konuyla ilgili "Yasaklananın Kürtçe dili olduğu aşikardır" açıklamasında bulundu

Berû oyunu bu sefer de Urfa'da yasaklandı

Tahir Elçi Konferans Salonu’nda Teatra Jiyana Nû ekibi tarafından bugün sahnelemesi planlanan Kürtçe “Bêrû/Yüzsüz” adlı tiyatro oyununun Valilik tarafından yasaklanmasına tepkiler artarken, Urfa Barosu konuyu yargıya taşıyacak. Yasağa ilişkin yazılı açıklama yapan baro yönetimi, yasaklanan şeyin oyun ya da oyunun içeriği olmadığını, yasaklananın Kürtçe dili olduğunu kaydetti.

 

Hukuki kılıf

Urfa Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatıldığı ifade edilen soruşturmanın gerekçe yapıldığı belirtildi. “Hakkında soruşturma başlatılan bir kişinin herhangi bir etkinlikte bulunamayacağı veya içerisinde yer alamayacağı gibi bir garabetle ve zihniyetle karşı karşıya kalınmış” denilen açıklamada, bu anlayışın hukuk ilkelerini ve kanunları tanımayan ve çiğneyen bir anlayış olduğu ifade edildi.

 

"Esas tahammül edilmeyen şey Kürtçe"

Açıklananın devamında şöyle denildi: “Belirtilen kararların gerekçelerine bakıldığında, esas tahammül edilmeyen şeyin ve yasaklamanın esas saikinin oyunun ‘Kürtçe’ sahnelenmesi olduğu açıktır. Zira belirtildiği gibi bu oyun aynı içerikle ve ‘Türkçe’ olarak defalarca devlet tiyatrolarında sahnelenmiştir. Bu sebeple de esas yasaklananın ‘oyun’ veya ‘oyunun içeriği’ değil, ‘Kürtçe’ dili olduğu aşikârdır.”

Baro söz konusu yasaklama kararını yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler