Batman kayyumu 16 yıllık Yılmaz Güney Sineması'nı süs havuzuna çevirmek istiyor

Batman Belediyesi Kayyumu, 2004 yılında kurulan, 2016'da kayyum tarafından kapısına kilit vurulan ve 2017'de gizemli(!) bir yangın sonucu küle dönen Yılmaz Güney Sineması'nın yerine süs havuzu yapma kararı aldı

Batman kayyumu 16 yıllık Yılmaz Güney Sineması'nı süs havuzuna çevirmek istiyor

Batman Belediyesi tarafından 2004 yılında Turgut Özal Bulvarı’nda kurulan, 2016’da atanan kayyum tarafından kapısına kilit vurulan ve 30 Ocak 2017’de elektrik kontağında çıktığı ileri süren bir yangında küle dönen Yılmaz Güney Sineması’nın yeri yeni kayyum tarafından süs havuzuna çevriliyor. Kentin simgesi haline gelen ve faaliyet gösterdiği 10 yıl içinde ucuz ve kaliteli hizmet sunan sinema, birçok festival, panel ve sergiye ev sahipliği yaptı. 

 

Kayyum anket düzenledi

Kent halkı ve siyasetçilerin “sinema olarak kalması” yönündeki talepleri kayyum tarafından görmezden gelindi. Kayyum yönetiminin "Cami mi, sinema salonu mu, yeşil alan mı" şeklinde daha önce yaptığı anket çalışması, kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. 

 

Yerel seçimde seçim vaadiydi

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi’nden eş başkanlığa seçilen Mehmet Demir ile Songül Korkmaz, Yılmaz Güney Sineması’nın daha modern halini halka sundu. Yüzde 66 oy oranıyla seçilen eş başkanlar ilk meclis toplantılarında sinemayı yerinde yapma kararı aldı. Kayyumun bıraktığı 307 milyon TL tutarındaki borç nedeniyle sinemanın planlaması 2020’ye bırakılırken, 23 Mart 2020 tarihinde atanan yeni kayyumla proje tekrar rafa kaldırıldı. Sinemanın kurulu bulunduğu arazi uzun bir süre çitlerle çevrili durumdaydı. 

 

Sinema alanına süs havuzu

Son birkaç gün içinde çitler kaldırılırken, alanın Atatürk Parkı'na dahil edilmek istendiği belirtiliyor. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sinemanın bulunduğu alan parka dahil edilerek süs havuzu yapılacak. Bu kapsamda kazı çalışmaları başlatılan alanda su boruları döşenmeye başlandı. 

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı'na konuşa görevden alınan Belediye Eş Başkanı Songül Kormaz, "Yılmaz Güney Sineması sadece bir salon değil kent ile özdeşleşen bir alandır. O yüzden oranın yapılması için çalışma başlattık. Kurumlarda devamlılık esastır ve yüzden sinemanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor" dedi.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler