Baro başkanlarından Adalet Komisyonu'na cübbe hediyesi

Meclis önünde protestolarını sürdüren baro başkanları, Çoklu Baro Sistemi'ni tartışan ve tek tek kararları onayan Adalet Komisyonu'na içinde meslek andını da bulunduran cübbeler gönderdi. Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bizlerin cübbelerine ilik açıp düğme dikmeye kalkmasınlar” dedi.

Baro başkanlarından Adalet Komisyonu'na cübbe hediyesi

 


Meclis önündeki eylemlerini sürdüren baro başkanları, baro teklifinin görüşüldüğü Adalet Komisyonu’ndaki avukat vekillere üzerinde meslek andı olan cübbe gönderdi. Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bizlerin cübbelerine ilik açıp düğme dikmeye kalkmasınlar” dedi. 
 
AKP ve MHP ortaklığıyla baroların yapısının değiştirilmesine karşı 4 gündür Meclis önünde protesto eylemi gerçekleştiren baro başkanları, yaşanan sürece dair açıklama yaptı. Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, baroların bölünmeye çalışılmasına karşı tepkilerini ortaya koyduklarını belirtti. Bozkurt, “Ancak sürecin başladığı anda Adalet Bakanı ve TBB Başkanı eş zamanlı olarak tepkilerimizin doğru olmadığını, böyle bir çalışmanın var olmadığını kamuoyuna söylediler. Bir gün sonra Cumhurbaşkanı tarafından böyle bir çalışmanın talimatını kendisinin verdiğini ve baroların seçim sisteminin değiştirmeyi hedeflediği bir çalışmanın başlatıldığını kamuoyuna ilan edildi” dedi.
 
"Taleplerimiz reddedildi" 
Bozkurt, teklifin bir “çılgınlık” olduğunu ve Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getirdiklerine işaret ederek, “Çoklu baroya hayır dediğimizi ifade ettik. Yollara düşüp Ankara’ya geldik. 4 gün önce bu yüce Meclis’in kapısına geldik. TBB’ye iki dilekçe verdik. Dilekçelerin birinde Adalet Komisyonu’na TBB adına temsilci olarak iki baro başkanının görevlendirilmesini talep ettik. Yine, eğer bu talep kabul görmezse diyerek, bir dilekçe daha verdik. TBB Başkanının baroların çoğunluğunun görüşü olan çoklu baroya karşı çıkacak şekilde görüşleri gelip bizzat komisyonda ifade etmesini ve tutanaklara geçirilmesini talep ettik. Bu taleplerimiz reddedildi. Meclis’e de bir dilekçe vererek baro başkanlarının komisyonda hazır bulundurulması talebi de reddedildi” bilgilerini paylaştı. 
 
"Süreci manipüle ediyorlar" 
Bozkurt, bazı siyasetçilerin ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından baroların görüşmeye çağırıldığı, ancak görüşmeyi kabul etmeyip eylem yapmayı tercih ettikleri yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Bozkurt, bu açıklamaların halkı kandırıp süreci manipüle etmeye dönük olduğunu söyleyerek, “İçeriden buraya komisyon başkanı ya da başka yetkililer tarafından davet edilmiş değiliz. Doğrusu bizim söylediğimizdir. Eğer samimilerse, buraya gelirlerdi. Çünkü biz içeriye giremiyoruz. Gelip bize desinler ki;  ‘80 baro başkanı komisyona gelsin’ desinler biz de içeriye girelim. Hiçbirimizin niyeti Meclis önünde eylem yapmak falan değildi. Biz buraya millete ait olan kapıdan girip görüşlerimizi ifade etmek istiyoruz. Engellenen biziz. Bu manzarayı yaratanlar kendilerini düşüşünler” dedi.
 
"Cumhurbaşkanlığından bir davet gelmedi" 
Türkiye’de demokrasi adına büyük bir “ayıba” imza atıldığını dile getiren Bozkurt, “Burada tek bir kişi hasta olursa bunun vebali kendilerine aittir. Biz kendi yasamızla ilgili değiştirilmesini istediğimiz her konuda görüşlerimizi anlatmaya hazırız. Cumhurbaşkanlığından bize bir davet geldiğini söylüyorlar. Böyle bir davet gelmedi. Eğer geldiyse kendileri açıklasınlar. Ama açıklayamazlar. Burada devlet olarak bizim karşımızda bir muhatap yoktur. Devlet olarak gördüğümüz tek şey polislerdi” ifadelerin kullandı.
 
Komisyondaki avukatlara cübbe 
Bozkurt, Adalet Komisyonu’nda görüşmelere katılan avukat milletvekillerine, üzerinde meslek andının olduğu bir hediye paketi gönderdiklerini açıkladı. Bozkurt, şöyle devam etti: “Bu paketlerin içinde birer avukat cübbesi var. Kendilerine avukat olduklarını, ettikleri meslek andını hatırlatmak için bu cübbeleri hediye olarak gönderdik. Ve yanlarında biraz iplik, iğne ve düğme gönderdik. Bu bizim kutsal bildiğimiz kamu hizmeti olması nedeniyle cebi olmayan, bağımsız olmayınca icra edilemeyen bir meslek olduğu için düğmesi bulunmayan, bugün de bizim ilik açılmasına, düğme takılmasına itiraz ettiğimiz kutsal bildiğimiz cübbedir. Eğer kendilerine yakıştırıyorlarsa şu malzemeleri kullanıp kendi cübbelerine birer ilik açsınlar, düğme diksinler. Meslek andımızı unutmadık, sizlerin sesine kulak veriyoruz ve bu teklifi geri çekiyoruz demelerini bekliyoruz. Ama asla bizlerin cübbelerine ilik açıp düğme dikmeye kalkmasınlar. Tarih boyunca kabul etmedik, etmeyeceğiz.”


 
Baro başkanları, açıklamanın ardından hep birlikte meslek andını okudu.  

(MA)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler