Aziz Güler’in cenazesinin getirilmesi talebine Anayasa Mahkemesi’nden ret

Aziz Güler’in cenazesinin getirilmesi talebine Anayasa Mahkemesi’nden ret

Genç-Sen eski MYK üyesi ve BÖG Rojava Komutanı Aziz Güler’in Cenazesi yaklaşık iki haftadır ailesine ulaştırılmıyor. Baba Mehmet Güler’in Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuruda reddedildi.

Kararda, “Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 49. maddesinin (5) numaralı fıkrası ve İçtüzük’ün ‘Tedbir kararı’ başlıklı 73. maddesinin (1) numaralı fıkrasına göre; başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğunun anlaşılması halinde, başvuru hakkında esasa ilişkin inceleme yapılana kadar Bölümlerce resen veya başvurucunun talebi üzerine gerekli tedbirlere karar verilebilir” denildi.

Kararda ayrıca “Somut olayda başvurucunun Suriye’de hayatını kaybeden oğlunun cenazesini Türkiye’ye getirmesine izin verilmediği iddia edilmektedir. Başvurunun kişilerin özel hayatı ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Anılan işlemin başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik gerçek ve ciddi bir tehlike oluşturacak nitelikte olmadığı başvuru kapsamından açıkça anlaşılmaktadır. Kaldı ki anılan Yönetmelik kapsamında sunulması gereken bilgi ve belgelerin hiçbirisinin bireysel başvuru formuna eklenmediği görülmektedir” ifadelerine de yer verildi.

Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapan Aziz Güler’in ağabeyi Ersin Umut Güler, Diken’e, aile olarak Türkiye’deki bütün yolların tükendiğini ve gelecek hafta AİHM’e gideceklerini söyledi.

Bugün Kobane’de, Aziz’in cenazesi başında bekleyen babasıyla telefonda görüştüğünü belirten Güler, “Aziz’in bulunduğu yerde elektrik yok. Jeneratörlerle günün belirli saatlerinde elektrik verilebiliyor. Babam, Aziz’in artık çürümeye başladığını ve çok kötü durumda olduğunu söyledi” dedi.

Gelecek hafta AİHM’e gideceklerini söyleyen Güler, orada da bir bekleme süreci yaşanacağına dikkati çekerek, “Bu işin sorumlusu Başbakan mı yoksa İçişleri Bakanı mı? Kimse çıksın karşımıza ve bu hukuksuz durumun nedenini bize söylesin. Kardeşimin cenazesine bile saygıları yok. Çocuk orada çürüyor. AİHM’in vereceği karar belli. Şimdiden Aziz’in sınırdan geçirilmesine izin versinler” diye konuştu.

Kaynak: Diken (T.Ö)

Etiketler: Aziz Güler, bög, Kobane, Rojava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler