Azerbaycan ve Ermenistan'dan 'ateşkes ihlali' iddiası

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan ateşkes anlaşması yürürlüğe girerken, iki tarafın açıklamalarında 'ateşkesin ihlal edildiği' öne sürüldü. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ağdam ve Terter illerinde ateş açıldığını duyururken, Ermenistan'dan yapılan açıklamada Hadrut kentinde saldırı düzenlendiği ifade edildi.

Azerbaycan ve Ermenistan'dan 'ateşkes ihlali' iddiası

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ'da insani ateşkesin sağlanmasına ilişkin Moskova'ya davet edilen Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla yapılan görüşme sonrası ortak açıklamayı aktarmıştı. Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'da günlerdir süren çatışmaların ardından cenaze ve esir değişimi için yapılan ateşkes yürürlüğe girerken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Ermenistan'dan yapılan açıklamada ise Azerbaycan'ın ateşkes emrine uyulmadığı öne sürüldü.

Kremlin'in çağrısıyla Moskova'da düzenlenen görüşmelerin ardından Dağlık Karabağ'da ateşkes yerel saatle 12.00'da (TSİ 11.00) yürürlüğe girdi. Ancak Bakü ve Erivan'dan yapılan açıklamarda, karşı tarafın ateşkes emrine uymadığı iddia edildi. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından, Ermenistan'ın Ağdam ve Terter illerinde ateş açtığını aktarıldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan ise Facebook'tan yaptığı açıklamada "Azerbaycan silahlı kuvvetleri Hadrut kentini ateşe verdi" ifadelerini kullandı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler