Aysever: ‘Devrimcilere tetik çekenler Atatürk maskesiyle kendini aklamaya çalışıyor’

Cumhuriyet yazarı Enver Aysever kaleme aldığı “Çıkarın Atatürk maskelerini” başlıklı yazısında, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bir konuşmasında “Atatürk” ifadesini kullanmaması yönelik olarak ırkçı-ulusalcı çevrelerin tutumlarına sert tepki gösterdi.

Aysever: ‘Devrimcilere tetik çekenler Atatürk maskesiyle kendini aklamaya çalışıyor’

 

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Enver Aysever dün kaleme aldığı yazısında CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bir konuşmasında “Atatürk” ibaresini kullanmaması üzerine ırkçı-ulusalcı çevreleri sert şekilde eleştirdi.

Kaleme aldığı yazısında “Ülke solcusu Atatürk maskeli piyasacılardan çok çekti.” diyen Aysever,  “Şimdi konforlu alanlarında Mustafa Kemal Atatürk adı ardına saklanarak yazan çizen kişiler, ülkenin derin sorunlarını hâlâ yüzyıl öncesinin değerleriyle tartışmak istiyorlar. Düşünmek, okumak, araştırmak niyetinde değiller. Kutsal metinlerin bile tartışıldığı dünyada, istiyorlar ki herkes onlar gibi bir Atatürk tarif etsin. Hal böyle olunca Atatürk’e en büyük ihanet gerçekleşiyor. Yaşamını bilime, aydınlanmaya, bağımsızlığa, ilericiliğe veren bir insana daha büyük kötülük yapılabilir mi?” ifadelerini kullandı.

“Liberaller suyu sürekli bulandırdıkları için kendini Kemalist diye tarif eden dar ve bence muhafazakâr çevre her yeni fikri bu sıfatla eleştiriyor. Elbet bu da pek konforlu bir tutum! Milliyetçiliği eleştirdiğimiz zaman ‘E Atatürk de milliyetçiydi’ diyerek, sığ bir savunu yapıyorlar” diyen Aysever, “Bugün milliyetçilik tüm uygar dünyada ‘kendi ırkını diğer ırklardan üstün görmek anlamına gelir.’ Bu ideoloji kapitalizmin kullanışlı dilidir. Biri çıkıp; ‘Ben Atatürk’ü yurtsever olarak anlıyorum ve bu yurdu tüm halklarıyla seviyorum’ derse bunda ne kötülük var?” değerlendirmesini yaptı

Kaftancıoğlu’nun “Atatürk” ibaresini kullanmamasına yönelik eleştirilerde bulunanları “o çevre” olarak tanımlayan Aysever, bu çevrenin Atatürk’ü ısrarla militarist bir dille tartışmak istediğini ve hala ülkenin sahibini kendileri sandıklarını söyledi.

Bu çevrenin, piyasa ekonomisiyle hiçbir ihtilafı olmadığını, Atatürk’ü sahillerde özgürce rakı içmeye indirgediğini söyleyen Aysever şu değerlendirmeyi de yaptı:

“Bu ülkede Deniz ve arkadaşları Atatürk adıyla asıldı, 12 Eylül’de tarikatların önü Atatürk adıyla açıldı, e muhtıra Atatürk adıyla verildi. Daha örnek çok! Dün devrimcilere tetik çekenler, bugün Atatürk maskesi ardından kendini aklamaya çalışıyor. Sahi hangi Atatürk’ten söz ediyorsunuz siz?”

Aysever söz konusu ettiği çevrenin AKP karşısındaki tutumunu da şu sözlerle eleştirdi:

“Bugün kumpas kuran bazı siyasetçi eskileri takkeyi önüne koyup düşünmelidir. Abdülhamit’le birlikte fotoğraf verenlere tepki vermeyin, Atatürk’ü hiçe sayıp Ayasofya’yı ibadete açanların peşine düşenlere sesiniz çıkmasın, ama yeri gelince “Gazi”, yeri gelince “Mustafa Kemal”, yeri gelince “Atatürk” denmesine kafayı takıp olay haline getirin!”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler