Avukat Sürenoğlu'nu darbeden polisler soruşturulmayacak: Orantılı güç kullanıldı

İstanbul Valiliği, nisan ayında Erdoğan'ın korumaları ile birlikte Avukat Sertuğ Sürenoğlu'nu darbeden polisler için soruşturma izni vermedi.

Avukat Sürenoğlu'nu darbeden polisler soruşturulmayacak: Orantılı güç kullanıldı

Beşiktaş'ta 13 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları tarafından darbedilen Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun şikayetini inceleyen İstanbul Valiliği, bölgede görevli olan iki polis memuru hakkında soruşturma izni vermedi.

BirGün’den İsmail Arı'nın haberine göre, soruşturma izni verilmemesine gerekçe olarak koruma görevlileri ile Sürenoğlu'nun konuştuğu ve beraber yürüyerek kamera açısından çıktıkları ayrıca MOBESE kayıtlarında da darp görüntülerinin olmaması gösterildi.

'Orantılı güç kulllanıldı'

Valilik tarafından Sürenoğlu'na yollanan yanıtta, "Bir ülkenin Cumhurbaşkanı ve Devlet Başkanının korunması gereken kişiler içerisinde birinci sırada olduğu, bu korumayı yapan görevlilerin en ufak bir ihmal veya hataları telafisi mümkün olmayan çok büyük olaylara sebebiyet verebileceği, bu sebepledir ki bahse konu olayda Sayın Cumhurbaşkanının makam aracına doğru hamlede bulunan ve el kol hareketi yaparak bağıran Sürenoğlu’na orantılı güç kullanılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Avukat Kavili: İşkence suçu

Sertuğ Sürenoğlu’nun Avukatı Ömer Kavili kararı şöyle değerlendirdi:

"İki polisin hangi birimlerde görev yaptığı ve hangi polisler hakkında inceleme yapıldığı belli değil. Valilik Kararında Sürenoğlu’nu polislere hakaret ettiği ifade edilmiş ancak hakaret etmediği mahkemede kamera kayıtlar ile ortaya çıktı ve takipsizlik kararı verildi. Bu karar böyle kesinleşirse suç işleyen kişinin yanına kâr kalacak. İşkence suçu son derece önemlidir ve cezası altı ile sekiz yıldır. Hukuk devletinde bu durumun böyle olmaması gerekir." 

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler