Askerde ölen Osman Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu

"Tehdit ediliyorum" dedikten bir gün sonra İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde ölü bulunan Jandarma Er Osman Özçalımlı'nın ailesi suç duyurusunda bulundu. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise konuyu Meclis gündemine taşıyıp Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Askerde ölen Osman Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu

 

Ailesine ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulunan jandarma er olan Osman Özçalımlı'nın amcası Ali Özçalımlı, "Acımız büyük. Sabırla gerçeğin açığa çıkartılmasını istiyoruz. Biz cinayet olduğunu düşünüyoruz. Babasını arıyor ve ‘tehdit ediliyorum’ diyor. Ertesi gün de ölmüş halde bulunuyor. Şüphelerimiz var" diyerek, Kars Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusundan bulunduklarını açıkladı.

bianet'e konuşan amca Özçalımlı, en az on avukatın da konuya dahil olduğunu ve Osman Özçalımlı'nın ölümüne dair şüphelerin giderilmesi gerektiğini belirterek, ailesinin tehdit edildiğini söyledi.

Gerlioğlu, Baba Ahmet Özçalımlı ile konuştu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da baba Ahmet Özçalımlı’yla konuştu. Gergerlioğlu: “Çocuk babasına telefonla arayıp, ‘ben tedirginim’ dedikten sonra baba da, ‘O zaman ben atlayıp yanına geleyim’ diyor. Daha sonra baba komutanı arıyor. Komutan ilk başta telefonları açmıyor daha sonra da babaya geri dönüş yaparak, ‘Evet birkaç sorun vardı ama hallettik’ yanıtını veriyor. Baba daha sonra bir taziyeye giderken köyün muhtarı babaya, ‘Senin oğlun ölmüş haberin yok mu?’ diye soruyor. Baba da bunun üzerine hemen komutanı arıyor. Komutan bu sefer de babaya, ‘Oğlunuz hastanede bir sorun yok’ yanıtını veriyor. Kesin ölüm haberini alan baba yine komutanı arıyor ama komutan bu sefer telefonunu kapatmış. Babayla konuştuğumda bana şunları söyledi: Oğlumla daha önce telefonla defalarca Kürtçe konuştum. Kürt olduğu için ‘terörist’ gibi tacizlere maruz kalmış. Bir şeyler olduğu belli…”

Gerlioğlu olayı Meclise taşıdı

Gergerlioğlu yaşanan olayı Meclis gündemine taşıdı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sorular soran Gergerlioğlu, “Osman Özçalımlı’yı ölümle tehdit eden kişi ya da kişiler kimlerdir? Osman Özçalımlı isimli yurttaşın ölümü ile ilgili kamera kayıtları incelenmiş midir?” diye sordu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler