Antep’te kadınlar şiddete ve cinayetlere karşı bir araya geldi: Gücümüz birliğimiz

Antep’te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı, şiddete ve kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Antep’te kadınlar şiddete ve cinayetlere karşı bir araya geldi: Gücümüz birliğimiz

Antep’te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile Yeşilsu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, şiddete ve kadın cinayetlerine dikkat çekti. Kadınlar, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, ”Mobbing öldürür”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

“Eşit ve özgür yaşamak için gücümüz birliğimiz” pankartı açan Gaziantep Demokratik Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Sara Alagöz, “Neredeyse günde iki kadın, genellikle de en yakınındaki erkekler tarafından öldürülmektedir. Son 17 yılda bu rakam ne yazık ki 15 binin üzerine çıkmıştır. Sadece eylül ve ekim ayında 86 kadının katledildiğini görüyoruz. Kırıkkale'de eski eşi Fedai Baran tarafından defalarca bıçaklanarak 10 yaşındaki kızının gözleri önünde katledilen Emine Bulut'un 'ölmek istemiyorum' haykırışı tüm kadınların haykırışıdır” diye konuştu.

'Katilleri koruyan, cezasız bırakan yargı suç ortağıdır'

Kadın cinayetlerinde katillerin cezasız bırakıldığına ve korunduğuna vurgu yapan Alagöz, “AKP'nin cesaretlendirdiği eril zihniyetin beslediği bu cinayetlerde katilleri koruyan, cezasız bırakan eril yargı suç ortağıdır. Ceren Damar Şenel cinayetine ilişkin görülen duruşmada sanığın, öldürdüğü kadını itibarsızlaştırmak istemesi boşuna değildir. Çünkü bunun yargıda bir karşılığının olduğunu ve lehe sonuç verdiğini çok iyi bilmektedir. Yine AKP'li Vekil Şirin Ünal’ın evinde gerçeklesen Nadira Kadirova’nın ölümü, birçok yönüyle ülke gerçekliğini gözler önüne sermektedir. Ölümün örtbas edilmesi, ailenin tehdit edilmesi, mafyavari yöntemlerin giderek olağan hale geldiğini açıkça göstermektedir” dedi.

Çalışma koşulları kadınlar açısından 

AKP iktidarı döneminde çalışma yaşamında kadının emeğinin daha çok sömürüye maruz kaldığına vurgu yapan Alagöz, “Kadın emeği esnek, güvencesiz, parçalı istihdam biçimleriyle yeniden yapılandırılmaktadır. Baskı ve örgütlülüğü parçalamaya dönük başta KHK'lerle işten atmalar olmak üzere, yasal ve hukuki dayanağı olmayan uygulamalar artmıştır. Tüm bu politikalar, işyerlerinde daha fazla eşitsizlik, yoksulluk, ayrımcılık, cinsiyetçilik, mobbing ve şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma yaşamı ve koşulları, tüm emekçiler açısından özellikle de kadınlar açısından şiddetin kendisi haline gelmiş durumdadır” diye konuştu.

'Mücadeleyi yükselteceğiz'

Kadına yönelik giderek artan şiddete ve bu şiddeti besleyen politikalara karşı işyeri işyeri, sokak sokak emekçi kadınlarla buluşacaklarını ve mücadeleyi birlikte öreceklerini belirten Alagöz, “Tüm kadınları, kadına yönelik her türlü şiddete, kadın cinayetlerine, savaşa, ekonomik krize cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, sömürüye, otoriterliğe karşı Mirabel kardeşlerin mücadelesini büyütmeye, örgütlenmeye, 25 Kasım'da alanlarda olmaya çağırıyoruz! Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!” dedi.

(Evrensel)

Son Haberler

Popüler Haberler