Antalya Barosu'nun Tahir Elçi'nin afişini indirmesine dair avukatlardan basın açıklaması!

Antalya Barosu'nun, Sur’da öldürülen Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’nin afişini panodan indirmesine dair avukatlar tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, ''Baro binaları yönetim kurulu üyelerinin mülkü değil, bütün avukatların evidir'' ifadeleri kullanıldı.

Antalya Barosu'nun Tahir Elçi'nin afişini indirmesine dair avukatlardan basın açıklaması!

SiyasiHaber

Antalya Barosu tarafından Diyarbakır Sur’da öldürülen Diyarbakır Barosu’nun eski başkanı Tahir Elçi’nin fotoğrafını ve eşinin ona yazdığı şiirin bulunduğu afişi panolarından indirilmesi ve anma yapılmasının önlenmesine dair avukatlar tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması Antalya Barosu önünde gerçekleştirildi. Basın metni Avukat Baran Taşar tarafından okundu. 

Açıklamada, ''Baro başkanları ve yönetim kurulu, avukatların ve hukuk örgütlerinin idari amiri değildir. Görevleri, avukatların mesleki faaliyetlerini ve hukuk mücadelelerini desteklemektir. Baro binaları yönetim kurulu üyelerinin mülkü değil, bütün avukatların evidir. Binaların fiziki olanakları ölçüsünde, avukatlar meslek ilkelerine aykırı olmayan her türlü çalışmayı kendi evlerinde yapma hakkına da sahiptirler'' ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin yıl dönümü dolayısıyla Antalya Barosu'nun girişine ve kafeteryasına, avukatlar tarafından asılan Elçi'nin fotoğrafı panodan indirildi. Elçi'nin fotoğrafı ve eşinin ona yazdığı şiirin olduğu afişi panodan indirilmesine tepki gösteren avukatlar, fotoğraf ve afişin asılması için yönetimle yaptıkları görüşme de sonuçsuz kalmıştı.

Tahir Elçi cinayeti

Tahir Elçi, 15 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında “PKK terör örgütü değildir” dedikten sonra kanala 700 bin lira para cezası kesilmiş, 20 Kasım günü de Elçi Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmişti.

Elçi, savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmesine karşın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Tahir Elçi hakkında, “terör örgütü propagandası” suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmış, yurtdışına çıkış yasağı da konulmuştu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde yaptığı basın açıklaması sonrası silahla vurularak öldürülmüştü.

Öldürülmesinin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen Elçi cinayetine ilişkin soruşturma tek bir şüpheli olmaksızın sürdürülüyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler