Amed Şehir Tiyatrosu iki oyununu internet üzerinden erişime açtı

Amed Şehir Tiyatrosu iki oyununu internet üzerinden erişime açtı. Oyunlardan biri Garcia Lorca’nın eseri Daweta Xwînî/Kanlı Düğün iken diğeri ise çocuk oyunu olan Pîrê û Lûyê. Amed ŞT, oyunların devamının geleceğini belirtti.

Amed Şehir Tiyatrosu iki oyununu internet üzerinden erişime açtı

Kovid 19 hastalığına yakalananlar ve hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken, salgının daha fazla yayılmaması için sosyal izolasyon tedbirleri alınıyor. Amed Şehir Tiyatrosu da salgından korunmak için evinden çıkmayan tiyatro severlere arşivini açtı. Tiyatro, daha önce Kürtçenin Kurmanci ve Kirmançkî lehçeleriyle sahneledikleri oyunları, dijital ortamda paylaşacak. Süresiz olarak dijital platformlardan izlenebilen bu oyunların paylaşımı ise devam edecek.

 

‘Psikolojik etkiyi hafifletmek istedik

En az 10 oyun paylaşacaklarını söyleyen Amed Şehir Tiyatrosu oyuncusu Yavuz Akkuzu, “Zor bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde elimizdekini paylaşmak istedik. Paylaşacağımız tek şey sanat eserleridir. Salgının yarattığı psikolojik etkiyi bir nebze hafifletmek istedik” dedi. Akkuzu, oyunları dijital medya platformu üzerinde paylaşmaya devam edeceklerini ve tiyatro severlerin takipte olmasını istedi.

 

İki oyun paylaşıldı

Amed Şehir Tiyatrosu, ilk olarak Federico Garcia Lorca'nın eseri olan "Daweta Xwînî/Kanlı Düğün" oyunu, ikincisi de çocuk oyunu “Pîrê û Lûyê”yi dijital ortamda paylaştı.

 

Oyunları Amed Şehir Tiyatrosu'nun resmi youtube kanalından izleyebilirsiniz

 

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler