Almanya'da orman katliamına direnen aktivistlere polis saldırısı

Almanya'da Hessen eyaletindeki Dannenröder ormanının bir kısmının kesilerek yerine otoyol yapılmasına karşı çıkmak için ormanı işgal eden aktivistlere Alman polisi operasyon yaptı. 29 aktivist darp edilerek gözaltına alınırken bir kişi de yaralandı.

Almanya'da orman katliamına direnen aktivistlere polis saldırısı

Almanya'nın Hessen eyaletindeki Dannenröder ormanının bir kısmının yok edilerek yerine otoyol yapılması planına karşı harekete geçerek ormanı işgal eden çevre aktivistlerine Alman polisi tarafından saldırı düzenlendi.

Yeşil parti ve muhafazakarların koalisyonu ile yönetilen Hessen Eyaleti'nin Frankfurt kentinde alınan bu otoyol yapma kararını yetkililer "trafiği rahatlatacak" şeklinde açıklamıştı.

Otoyol yapımı için 27 hektar ormanlık alanın kesilmesi öngörülüyordu.

Ülkenin farklı yerlerinden birçok çevre örgütü otoyol yapılması planına karşı çıkmış ve Dannenröder ormanında eylemlere başlamıştı. 

Aktivistler yaklaşık iki haftadır orman için eylemlerde bulunurken son bir haftadır ise bazı ağaçların üstüne ağaç evler yaparak ormanda kalmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz gün ise Alman polisinin ormanda kalan eylemcilere operasyon yapacağı haberinin ardından eylemciler yerlere barikatlar kurmuş, ağaçların üstüne inşa ettikleri ahşap platformlar, ağlar ve hamaklara çıkmıştı. 

Polis dün sabah eylemcilere karşı bir operasyon düzenledi.

Taktiksel ekipmanlarla ve özel halatlarla eylemcilere saldıran polis 29 çevre aktivistini darp ederek gözaltına alırken 1 kişi de yaralandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler