Alexion ilaç şirketi Türkiye’de kamu görevlilerine rüşvet verdi iddiası

Üst düzey Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle bağlantıları bulunan ABD ilaç şirketi Alexion’ın, Soliris isimli ilacın Türkiye’de yaygın kullanımı için, kamu görevlilerine usulsüz ödemelerde bulunduğu ve şirketin 6.6 milyon doların üzerinde kazanç sağladığı ileri sürüldü. Bakanlık kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Alexion ilaç şirketi Türkiye’de kamu görevlilerine rüşvet verdi iddiası

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu 22 Temmuz 2020 tarihli “Korona Günlükleri”ni yayımladı. Günlüklerde dünya ve Türkiye’de koronavirüs salgınına ilişkin ayrıntılı veriler yer almaya devam ediyor.

 

Günlükler’den pandemi sürecine yönelik içerikler;

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 15 milyonu geçti, can kaybı 620 bin civarında.

Günlük dalgalanmaları ortadan kaldırmak için yedi günlük ortalamalar üzerinden istatistikler veriliyor. Ne yazık ki, yeni vaka sayısında yedi günlük ortalamalar hep artarak seyrediyor. Pandemi tırmanışını sürdürüyor.

Yeni vaka sayısı yeniden yükselişe geçerek 239 binin üzerine çıktı. ABD’de 67 binin, Hindistan’da 39 binin, Kolombiya 7 binin ve Arjantin 5 binin üzerinde yeni vaka sayısı ile yüksek hızda devam ediyor. Yüksek hızda devam eden Güney Afrika, Meksika ve Rusya’da ise yeni vaka sayısında azalma görüldü.

Yeni vaka sayısında Güneydoğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinde ciddi artış gözleniyor. Bangladeş’de 3 bin , İran’da 2 bin 625, Suudi Arabistan’da 2 bin 476, Irak’ta 2 bin 466, İsrail’de 2 bin 39, Filipinlerde 1,951 ve Endonezya’da 1,655 yeni vaka bildirimi yapıldı.

solo2

25 ülke binin üzerinde yeni vaka bildirimi yapıyor

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 928 kişi hastalığa yakalandı, 18 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 220 bini geçti. Test sayısı hala düşük, 43 bin civarında.

SES Urfa Şubesi, koronavirüs vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek, kentte bulunan kamu hastanelerinde yoğun bakımı ünitelerinin doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını açıkladı ve şu tespiti yaptı: “Durumun ciddiyeti kavranmamış, bilimsellikten uzak, toplumcu bir sağlık algısının dışa sadece rakamlar ve istatistikler üzerinde oynanarak süreç idare edilmeye çalışılmıştır. Durum bu haldeyken Urfa il Sağlık Müdürlüğü işlemez hale gelmiş, adeta halkımız ve sağlık emekçileri kendi kaderlerine terk edilmiş durumdadır.”

Salgın devam etmesine, Kürt illeri dahil 13 ilde pikini sürdürmesine rağmen ‘yeni normalleşme’ süreci kesintisiz devam ediyor. İçişleri Bakanlığı, Covid-19 önlemleri kapsamında işyerlerine getirilen saat kısıtlamasını kaldırdı. Bilim Kurulu tarafından belirlenen tedbirlere uyulması şartıyla lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreçci, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi ve dernek lokali gibi işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırıldı.

Covid-19 sağlık emekçilerine bulaşmaya devam ediyor. ‘Yeni normalleşme’ süreci ile birlikte artan temas bulaşı yaygınlaştırdı. Van’da Başkale Devlet Hastanesi’nde 10 sağlık çalışanının Covid-19 testi pozitif çıktı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Türkiye Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, Türkiye’de Koronavirüs pandemisi sürecinde gelinen noktaya ilişkin bilgi verip, milletvekillerinin sorularını yanıtladı:  “11 Mart’ta açıklanan Corona virüsü vakasının İtalya’dan geldi. Sağlık çalışanlarına test konusu, üzerinde konuştuğumuz ve tartıştığımız bir konuydu. Çalışma gruplarında aldığımız ortak karar sonucunda en akılcısı, riske göre sağlık çalışanlarına bu testleri yapmak oldu. Bunun için bir algoritma yayınladık. Buna göre sağlık çalışanının temas riskine göre test yapıyoruz. Test kısıtlaması yok sağlık çalışanlarında, riske göre yapıyoruz. PCR testi sadece o anlık virüsü gösteriyor. Yani o anda virüsün olması ya da olmaması bir daha olmayacağını göstermiyor. Bu yüzden Bilim Kurulu önerisi, riske göre test yapmaktı. Henüz dünyada birinci dalga bitmiş değil. İkinci dalganın başlaması için vakaların çok aza inmesi sonra artışa geçmesi gerekiyor. Tüm dünyanın ortak kararı, birinci dalganın henüz bitmediği. Bizim kendi üniversitelerimizde 12 aşı çalışması var. Bunlar klinik safhada. 5’i fare deneyi aşamasında. sonuçları çok iyi olanlar var ama bunlar daha da ilerleyecek.“

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ‘Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler’ konulu genelge gönderdi. ‘Kontrollü sosyal hayat’ döneminde ‘Koronavirüs Bilim Kurulu’ tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlenmesi amacıyla 81 il valiliğinin talimatlandırıldığı belirtildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri gerekçesiyle engelli yurttaşların trenle şehirlerarası seyahat etme hakkını askıya alan uygulamayı kaldırdı.

Uygulamanın kaldırıldığını twitterdan duyuran Türkiye Engelliler Platformu, “TCDD’nin hukuksuz seyahat yasağı kararına engelli temsilcilerimizin baskıları sonucunda geri adım attırdık. Kamuda engelli kotasının artırılması ve sınav öncesi e-kpss 3. atamasının yapılmasıyla ilgili mücadele gücü bizim elimizde! Hazır mıyız?” paylaşımı yaptı

Avrupa Birliği (AB) liderleri neredeyse beşinci güne sarkan zorlu zirvede koronavirüsünden etkilenen ekonomileri için 750 milyar avro büyüklükte canlandırma planı üzerinde uzlaşıya vardı.

İsveç’te her yıl altı kategoride verilen Nobel Ödülleri’nin kazananlarına ödülleri törenle verilmeyecek.

 

Yeni araştırma: Hastalığı geçirmiş kişilerdeki antikor seviyesi koruyucu

Yeni bir araştırma, koronavirüse bağlı Covid-19 hastalığını geçirmiş kişilerin kanlarındaki antikor seviyesinin yeniden bu virüse maruz kalmaları halinde onları koruyabileceğini ortaya koydu. Covid-19 hastalığının ilk görüldüğü Çin’in Vuhan kentindeki Alman-Çin ortak laboratuvarının çalışmaları kapsamında koronavirüse bağlı hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş olan 327 kişi incelendi. Hastaların iyileştikten sonraki antikor seviyeleri altı ay boyunca takip edildi ve altı ay sonunda hastaların yüzde 80’indeki biyolojik olarak aktif antikorların onları yeniden aynı virüsten hastalanmalarına karşı bağışıklık sağlayabileceğini gösterdi. Araştırmayı yürütenlerden Essen Üniversitesi Hastanesi Viroloji Enstitüsü Direktörü Ulf Dittmer, çalışmaları sonucunda koronavirüse karşı antikor oluşumunun diğer viral hastalıklardan bilinenlerle örtüştüğünü ifade etti. Belirli bir virüse karşı vücudun antikor üretmesinin genellikle hızlı bir şekilde başladığını, ardından kandaki antikor seviyesinin zirveye ulaştığını, daha sonra tekrar inişe geçtiğini ve sonunda belirli bir noktada stabil bir düzeyde seyrettiğini belirten Dittmer, Vuhan’da incelenen iyileşmiş hastaların son iki ile üç aylarında antikor seviyelerinin göreli olarak istikrarlı bir seviyede devam ettiğini söyledi.

solo1

Alexion firmasının kamu görevlilerine rüşvet verdiği iddia edildi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ABD’li Alexion ilaç firmasının, Türkiye’de bazı kamu çalışanlarına rüşvet verdiği iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu oldukça açıklayıcı: “ABD’de Alexion ilaç şirketinin, Soliris isimli ilacının ülkemizde yaygın kullanımını sağlamak için, Türkiye’de Alexion İlaç Tic. Ltd. Şti’ni kurduğu, Türk mevzuatına göre bu ilacın kullanımının Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan komisyonların onayına bağlı bulunduğu, şirketin başlangıçta Soliris için bu onayları almakta zorlandığı, daha fazla hasta onayı almak hususunda yardımcı olması için bir danışman kiraladığı, danışmanın üst düzey Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle bağlantılarının bulunduğu, 2010-2015 yılları arasında Alexion Türkiye’nin Danışmana 1,3 milyon doların üzerinde ödeme yaptığı, dolayısıyla, kamu görevlilerine usulsüz ödemelerde bulunularak Alexion isimli ilaç şirketinin 6.6 milyon doların üzerinde kazanç sağladığı, bu haksız kazançta Türk yasalarına göre suç işleyerek katkıda bulunan kamu görevlileri ve diğer kişilerin bulunduğu iddia edilmiştir.”

 

TTB: Eksik ve yanlışları dillendirmeye devam edeceğiz

TTB Merkez Konseyi, hakkında soruşturma açılan Halk Sağlığı Uzmanı, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’yla ilgili bugün Bursa’da birçok Tabip Odası yönetici ve üyelerinin de katıldığı basın açıklamasında: “Kayıhan Pala’nın yıllardır çevrenin korunması, hava kirliliği, işçi sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere halk sağlığını ilgilendiren birçok konuda yaptığı çalışmalardan ve pandemi sürecindeki sorgulayıcı bilimsel tutumundan Bursa Valiliği’nin paniğe kapıldığını, bu paniğini Uludağ Üniversitesi’ne taşıdığını bugün burada toplanmamıza neden olan soruşturmadan net olarak görebiliyoruz. “Ülkemizde ve Bursa’da pandemi sürecinde her şeyin mükemmel olduğuna, hiçbir adımın yanlış ya da eksik atılmış olabileceğine inanmayan yöneticilere “akademik özgürlük ve bilim insanının sorumluluğu” kavramlarını anlatmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız. “İnatla ve kararlılıkla doğruları anlatmaya, pandemi dahil insan yaşamını ve sağlığını olumsuz etkileyen bütün süreçlerde gördüğümüz bütün eksiklik ve yanlışlıkları dillendirmeye devam edeceğiz.”

Diyarbakır’da Covid-19 vaka sayısı en yüksek illerden olması nedeniyle yerelde bulunan sivil toplum kuruluşları toplumun sağlını korumak zorundayız diyerek ortak açıklama yaptılar. Toplumsal korunma üzerine kültürel özellikleri de barındıran korunma yöntemlerini paylaştılar.

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu'nun 22 Temmuz 2020 tarihli "Korona Günlükleri"nin tamamına ulaşmak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler