'Alamos Gold Elini Kaz Dağlarından Çek!'

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) çağrısıyla, Kanada Konsolosluğu önünde demokrasi güçleri basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Kanadalı Alamos Gold Şirketi, Kanada’da suç olan işlemleri, dünyanın başka bir yerinde yapamaz! Kanada hükümetini Alamos Gold şirketini durdurmaya çağırıyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

'Alamos Gold Elini Kaz Dağlarından Çek!'

Siyasi Haber - Orhan Koç 

Kaz Dağları’nda Kanadalı altın madeni şirketinin başlattığı ve 200 bin ağacın kesildiği doğa katliamına yönelik olarak Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kanadalı Alamos Gold şirketini protesto etmek amacı ile Kanada Konsolosluğu önüne çağrıda bulundu.

Çağrının ardından demokrasi güçleri Kanada Konsolosluğu önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ''Kanada’da ağaç kesmek suçken, canlıların yaşam alanlarına ve canlılara müdahale etmek suçken, Alamos Gold’un yaptığı doğa katliamı kabul edilemez. Kanadalı Alamos Gold Şirketi, Kanada’da suç olan işlemleri, dünyanın başka bir yerinde yapamaz! Kanada hükümetini Alamos Gold şirketini durdurmaya çağırıyoruz. Bu dünya hepimizin! Dünyada hiçbir zenginlik, hiçbir maden yaşamdan daha önemli değildir. Yerin üstündekiler, ekosistem, yer altındaki madenlerden çok daha değerlidir!'' ifadeleri kullnıldı. 

Son olarak, protestoların eş zamanlı olarak devam edeceği ve Kanada'da yaşayan Türkiyelilerin de Kaz Dağları'nda yaşanan katliama dair protestolar yapacağı belirtildi. 

Açıklamanın tam metni:

Alamos Gold Elini Kaz Dağlarından Çek! 

AKP’nin iktidara gelmesinden sonra Maden Yasası’nda değişiklikler yapıldı ve Enerji Bakanlığı Kaz Dağları’nın maden haritalamasını yaptı. Kaz dağlarında, 16 yerli ve yabancı firma, 400 bin ton siyanür kullanarak 43 noktada altın aramak üzere ruhsat aldı. Ruhsat alınan yerler Çanakkale’nin Bayramiç, Çan, Lapseki, Biga, Ezine, Ayvacık ilçelerini kapsıyor. 2011’de şirketlerin arama ruhsatları işletme ruhsatına dönüştü. 2017’den itibaren de işletmeler kurulmaya başlandı. 2017’den beri bölgedeki doğa ve yaşam savunucuları bölgedeki ağaç katliamlarına karşı eylemler yapıyor. 
TEMA Vakfı’nın bölgede geçen ay yaptığı çalışmalarda, ruhsat alan şirketlerden Alamos Gold’un, Kirazlı’daki Maden projesi için 195 bin ağacın kestiği ortaya çıktı. Kirazlı Altın Madeni Projesi, 2012'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ÇED olumlu raporu aldı. Ancak Danıştay 2014'te 'ÇED olumlu' kararını iptal etti. Alamos Gold'un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik, Danıştay süreci tamamlanmadan Valiliğin 'Gayrisıhhî Müessese' iznini imzalamasıyla çalışmaya başladı. Orman Müdürlüğü ise ağaç kesimine izin verdi. 

Projenin 2012'de onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre 45 bin 650 ağacın kesilmesi öngörülüyordu. Ancak şu aşamada bile 195 bin ağaç kesilmiş durumda! Şirketin Ağı Dağı ve Çamyurt ile birlikte toplam üç bölgede arama ruhsatı bulunuyor. Bu üç alanın toplamı 3 bin 500 hektara denk geliyor.

Kirazlı'daki maden alanı, bölgedeki tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. Maden alanının yüzde 99’u orman alanında bulunuyor. Bölge 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen, 117 böcek ve 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Proje alanında tespit edilen türlerin yedisi dünyada sadece Türkiye'de yaşıyor. 

Kaz Dağları dünyanın ikinci oksijen üreten dağı ve mitolojik bir tarihe de sahip.  Bölgedeki 2 milyon insanın temiz su kaynağı da olan Kaz dağlarında yapılacak olan bu tahribat, tüm bitkisel üretim ve tarımla geçimini sağlayan 750 bin insanın yanında yüzlerce tür canlıyı ve 10 milyon zeytin, kiraz, şeftali ve elma ağacını da ciddi biçimde tehdit altına alacak.

Kanada’da ağaç kesmek suçken, canlıların yaşam alanlarına ve canlılara müdahale etmek suçken, Alamos Gold’un yaptığı doğa katliamı kabul edilemez. Kanadalı Alamos Gold Şirketi, Kanada’da suç olan işlemleri, dünyanın başka bir yerinde yapamaz! 

Altın madeni için ormanların yok edilmesi, canlıların yaşam alanlarının yok edilmesi kabul edilemez. Siyanürlü altın arama madeniyle doğal varlıklar geri dönülmez biçimde yok edilmektedir. Bölgede arama ve işletme işlemleri sonunda milyonlarca ağaç katledilebilir, doğaya yüzbinlerce ton sülfürik asit salınabilir. 

Kanada hükümetini Alamos Gold şirketini durdurmaya çağırıyoruz. Bu dünya hepimizin! Dünyada hiçbir zenginlik, hiçbir maden yaşamdan daha önemli değildir. Yerin üstündekiler, ekosistem, yer altındaki madenlerden çok daha değerlidir! 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler