AKP’li belediye hakkında suç duyurusu: ‘İşe alma vaadiyle seçim kampanyalarında çalıştırdılar’

İşe alma vaadi ile farklı sürelerde sigortasız ve ücretsiz çalıştıktan sonra Ağrı Belediyesi tarafından işlerine son verilen 35 işçi, Ağrı Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

AKP’li belediye hakkında suç duyurusu: ‘İşe alma vaadiyle seçim kampanyalarında çalıştırdılar’

 

2019 Yerel seçimleri sonrası AKP’li Savcı Sayan’ın başkan olduğu Ağrı Belediyesi tarafından sigortasız olarak iş başı yaptırıldıklarını iddia eden 90 işçinin, daha sonrasında bir çalışanın karıştığı dolmuş kazası gerekçe gösterilerek işlerine son verilmişti. İşe alınma vaadi ile farklı sürelerde sigortasız ve ücretsiz çalıştıktan sonra işten atıldıklarını öne süren 35 çalışan Belediye hakkında Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Mağdur işçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in Ağrı şubesine ziyarette bulunarak, destek istediler.

 

Mağdurları temsilen DİSK ziyaretini gerçekleştiren işçiler şunları söyledi:

‘iş vaadi ile seçim kampanyalarında çalıştırıldık’
“Seçim sürecinde iş vaadi ile seçim kampanyasında ve sonrasında Ağrı Belediyesinde muhtelif işlerde çalıştırıldık. Aynı durumda olan bir arkadaşımızın karıştığı ölümlü trafik kazasının ardından hepimizi alacağımızı iddia ettikleri ücretlerimizi de ödemeden kapı önüne koydular. Sürekli olarak bir oyalama politikası ile yargı sürecini başlatmamamız yönünde telkinlerde bulunarak bizi bugüne kadar mağdur ettiler.

 

‘Sigortasız ve ücret almadan çalıştık’
Hepimiz aile geçindiren insanlarız. İlimizde iş potansiyelinin kısıtlı olması nedeni ile bu vaadlerle aylarca sigortasız olarak çeşitli birimlerde çalıştık. Hergün biraz daha sabırlı olmamız gerektiğini ve en kısa zamanda her şeyin yoluna gireceği vaadiyle sürdürdüğümüz çalışmamızın yine şifai bir şekilde sonlandırıldığını söyleyerek bizi kapı önüne koydular. O süreçten bugüne dek zaten kısıtlı olan iş imkanları birde salgınla birleşince iş bulamaz hale geldik. Gündelik işlerle ailemizi geçindirmeye çalışıyoruz.

Sarı sendika sahip çıkmadı
Bizi yaklaşık bir yıl boyunca mağdur eden Ağrı Belediyesi’nden çalışma ücretlerimizi talep etmemize rağmen onları da resmi bir belge olmadığı için ödemediler. İçine düşürüldüğümüz bu haksız tutumdan dolayı suç duyurusunda bulunarak adli süreci başlattık ve Belediye idaresi tarafından kurulan ve yandaş tavırlar içinde hareket eden Hizmet İş Sendikası da sorunumuza duyarsız bir tutum sergiledi.”

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler