AKP yenilgiyi, HDP zaferi kadınlarda görüyor

AKP yenilgiyi, HDP zaferi kadınlarda görüyor

Sonuçları iktidar tarafından beğenilmediği için yenilenen seçimlerde, fatura kadın milletvekillerine çıkarıldı. Önceki dönem 97 olan kadın milletvekili sayısı siyasi partilerin seçilebilecek yerlerden gösterdiği 84 kadın aday nedeniyle düşecek. Daha önce 41 kadın milletvekili çıkaran AKP seçilebilecek yerlerden 18 kadın aday gösterirken, Kürdistan illerinde neredeyse kadın adaylara yer vermedi. HDP, bu dönem Meclis’e girmesi beklenen 84 kadın vekilden 40’ını çıkararak, 3 partinin toplamına eşit bir kadın temsiliyeti sağlamayı amaçlıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) dün aday listesini teslim eden 18 siyasi partiden HDP, AKP, CHP ve MHP’nin göstermiş olduğu kadın aday sayısı belli oldu. Geçen dönem toplamda 531 kadın aday gösteren Meclis’teki 4 siyasi parti, bu dönem toplam 492 kadın aday gösterdi. Geçtiğimiz dönem toplam 97 kadın vekil Meclis’e taşıyan siyasi partiler bu dönem seçilebilecek yerlerden gösterdikleri kadın sayısını gecikmeden 84’ye düşürdü.

Meclis’teki kadınların yarısından fazlası HDP’li olacak

Siyasette kadın-erkek eşitliğinin yok sayıldığı Türkiye’de gösterilen kadın adaylarda HDP eşit temsiliyet ile kadın partisi olma yolunda ilerliyor. Kadınların öncülük ettiği ve mimarı olduğu HDP, geçtiğimiz dönem 32 kadın vekili Meclis’e taşırken bu dönem ise seçilebilecek yerlerden 40’a yakın kadını aday göstererek, Meclis’teki kadın milletvekili mevcudiyetini artırmayı amaçlıyor. Partisinde eşit temsiliyeti düstur edinen HDP, aynı zamanda diğer siyasi partilerin seçilebilecek yerlerden gösterdikleri kadın sayısı nedeniyle, Meclis’teki kadın vekillerin yarısından fazlasını Meclis’e taşıyacak parti unvanını da kazanacak.

AKP, seçim yenilgisinin faturasını kadın vekillere çıkardı

Geçtiğimiz dönem 41 kadın vekil ile Meclis’e giren AKP bu dönem gösterdiği 69 kadın adaylarından sadece 18’ini seçilebilecek yerlerden aday gösterdi. 7 Haziran seçimlerinde 41 kadını milletvekili olarak Meclis’e taşıyan ve kadın temsiliyet oranı düşük olsa da en çok kadın milletvekili bulunan AKP, 7 Haziran seçimlerinde aldığı yenilgi ile yenilediği listesinde ilk önce kadın adayları tırpanladı. Hem kadın adayların sayısını düşüren, hem de aday gösterdiği kadınları daha çok seçilmeyecek yerlerde aday gösteren AKP, istatistiklere göre bu dönem en fazla 18 kadın vekili Meclis’e taşıyabilecek. AKP’nin ayrıca, en büyük seçim yenilgisini aldığı Kürdistan’da neredeyse hiç kadın aday göstermemesi, “Erkek adaylarla kazanma” stratejisinin ya da “yenilgiden dolayı kadınları cezalandırma” yaklaşımının yansıması olarak yorumlanıyor.

CHP pozisyonunu koruyacak

Sosyal demokrat kimliği ile bilinen ve kadına seçme-seçilme hakkı tanımakla övünen CHP, kadın aday konusunda ketum davranan partiler arasında yer aldı. Geçtiğimiz dönem 103 aday gösteren ve bu dönem kadın aday sayısını 125’e çıkana CHP’nin seçilebilir yerlerdeki kadın sayısı önceki dönem Meclis’e taşıdığı kadın milletvekilleri sayısını aşmıyor. 20 kadını önceki dönem Meclis’e taşıyan CHP, 15 kadını liste başı yaparken, çıkarabileceği kadın milletvekili sayısı en fazla 22 olarak hesaplanıyor.

MHP’de kadın hassasiyeti: Yüzde 100 artış!

Siyasi partiler arasında kadına olan yaklaşımı ve bakışı açısı nedeniyle kötü bir performansa sahip olan MHP ise bu kez göstermiş olduğu 73 kadın adaydan 7’sini seçilebilecek yerlerden aday gösterdi. Geçen dönem 4 kadın milletvekilini Meclis’e taşıyan MHP, eğer 7 kadın milletvekili seçtirebilirse, kadın vekil konusunda da kendire rekorunu kırmış olacak.

Önceki dönemde toplamda 531 kadın aday gösteren siyasi partilerden HDP 32, AKP 41, CHP 20 ve MHP 4, toplamda 97 kadın milletvekili Meclis’te yer almıştı. Nispetten kadın vekil sayısında artış yaşanmasına neden olan tablo, açıklanan yeni listelerle yerini düşüş trendine bıraktı.

Bu dönem ise 492 kadın aday gösteren partilerden HDP 40, AKP 18, CHP 22 ve MHP 7 kadını seçilebilir yerden aday gösterirken, kadınların Meclis’teki sayısı ise 84’e gerileyecek.

Öte yandan kadınların hakim olduğu HDP’nin çıkaracağı milletvekili sayısı AKP, CHP ve MHP’nin çıkaracağı toplam kadın milletvekili sayısına eşit olacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler