AKP ve MHP oylarıyla reddedilen önergelerin listesi

Muhalefetin, araştırılması istemiyle Meclis’e sunduğu önergelerin hemen hemen tamamı MHP ve AKP oylarıyla reddediliyor. “FETÖ”, IŞİD saldırıları, Çorlu tren kazası, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, orman yangınları, altın madenciliği, ekonomik kriz, yolsuzluklar, insan hakkı ihlalleri… Bu iki parti hiçbir şeyin araştırılmasından haz etmiyor.

AKP ve MHP oylarıyla reddedilen önergelerin listesi

 

SiyasiHaber

Muhalefetin, araştırılması istemiyle Meclis’e sunduğu önergelerin hemen hemen tamamı MHP ve AKP oylarıyla reddediliyor.

Muhalefetin, araştırılması istemiyle Meclis’e sunduğu önergelerin hemen hemen tamamı MHP ve AKP oylarıyla reddediliyor. “Paralel yapının incelenmesi”, “Fettullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının araştırılması”, yüzlerce insanın öldüğü IŞİD saldırıları, Çorlu tren kazası, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, orman yangınları, Kaz dağlarındaki altın araştırma çalışmaların yanı sıra ekonomik kriz ve sonuçları, yolsuzluklar, insan hak ve ihlallerine yönelik önergeler reddedilen önergeler arasında yer aldı.

Meclis, muhalefetin verdiği tüm önergeleri reddetmeyi kural haline getiren AKP milletvekillerinin kendi verdikleri tasarı maddesine, muhalefetin “kabul” oyu verdiğini gördüklerinde toplu olarak “red” oyu kullanma gafletine düşmelerine de sahne oldu. Bunun sonucunda hazırladıkları kanun tasarısında yer alan “taşradaki sağlık personellerinin özlük hakları” ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun maddesi, kendi oylarıyla reddedildi ve yaptıkları itiraz kabul edilmedi.

“Paralel yapının incelenmesi”, “Fettullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının araştırılması”, IŞİD saldırıları, Çorlu tren kazası, kadın cinayetleri, çocuk istismarı, orman yangınları, Kaz dağlarındaki altın araştırma çalışmaların yanı sıra ekonomik kriz ve sonuçları, yolsuzluklar, insan hak ve ihlallerine yönelik önergeler AKP ve MHP milletvekilleri tarafından reddedilen önergeler arasında yer aldı.

Araştırılmak üzere Meclis’e sunulan ve aşağıda bir kısmını başlıklar halinde verdiğimiz önergelerin bazılarında MHP’nin de adı geçerken bir dönem sonra reddedilen önergelerde AKP milletvekillerinin yanı sıra MHP milletvekillerinin oyları da etkili oldu.

 

“Paralel yapının” incelenmesi önergesi kabul edilmedi

HDP'nin “Paralel Yapı incelensin” önergesinin yanı sıra “yargı, güvenlik, TSK, istihbarat, gizli dinleme, şantaj, tehdit, provokasyonların araştırılması”nı istediği önerge, AKP'li milletvekillerin karşı oy vermesi üzerine kabul edilmedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in 2012 ve 2013 yıllarında Manisa’daki maden ocaklarında ölümle sonuçlanan iş cinayetlerinin ardından, “Soma'daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bulunması ve kamusal yaptırım ve denetimlerin yeterliliğinin ölçülmesi”ni istediği, MHP ve BDP’nin de destek verdiği önerge, en son Soma’daki madende 301 madencinin hayatını kaybettiği iş cinayetinden 15 gün önce AKP'nin oylarıyla reddedildi.