AİHM kararına rağmen hastaneye götürülmeyen Cihan Karaman hayatını kaybetti

Cizre’de Cuma günü öğle saatlerinde vurulan ve hastaneye kaldırılması için AİHM’in tedbir kararı aldığı üniversite öğrencisi Cihan Karaman hastaneye kaldırılmadan hayatını kaybetti.

AİHM kararına rağmen hastaneye götürülmeyen Cihan Karaman hayatını kaybetti

Şırnak’ın Cizre ilçesinde cuma günü öğle saatlerinde vurulan ve hastaneye kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tedbir kararı aldığı Cihan Karaman dün akşam hayatını kaybetti.

Üniversite öğrencisi Kahraman, dün öğlen saatlerinde Cudi Mahallesi’nde açılan ateş sonucu göğsünden vurularak yaralanmış, hastaneye kaldırılması için AİHM’e başvurulmuştu. AİHM, Kahraman’ın hastaneye kaldırılması için tedbir kararı almıştı.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Karaman’ın yaralanmasının ardından Cizre Belediyesi’ne ait ambulansla mahalleden alınmaya çalışıldığı sırada yapılan top atışları ile ambulansa ulaşması engellenmişti.

Karaman’ın cenazesi vurulduğu Cudi Mahallesi’nde tutuluyor.

Tedbir kararına uyulmuyor

AİHM’in aldığı karar beşinci tedbir kararı olurken, geçtiğimiz günlerde Cizre’de yaralanan ve günlerce saldırılardan dolayı hastaneye kaldırılamayan Hüseyin Paksoy, Serhat Altun, Orhan Tunç ve Helin Öncü için tedbir kararı almıştı.

Ancak tedbir kararını uygulanamamasından dolayı Altun ve Paksoy yaşamını yitirmişti.

20 yaşındaki Helin Öncü, AİHM’in tedbir kararının ardından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Öncü’nün hayati tehlikesinin bulunmuyor.

AİHM’in hakkında tedbir kararı aldığı Tunç’u mahalleden almaya gidenlere ise ateş açılmış aralarından imc tv kameramanı Refik Tekin’in de olduğu 10 kişi yaralanmıştı. Tedbir kararına rağmen halen Tunç’a dair bir bilgi alınamıyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler