Adalet Yürüyüşü'nde 20. gün: CHP, referandumu AİHM'e taşıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumunun şaibeli olduğunu belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılacak başvuru dilekçesini canlı yayında imzaladı. Kılıçdaroğlu, hükümetin kendilerine kulak kabartmasının en temel arzularından birisi olduğunu söyledi.

Adalet Yürüyüşü'nde 20. gün: CHP, referandumu AİHM'e taşıyor

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlayan ‘Adalet Yürüyüşü’ 20. gününde devam ediyor. İzmit’in Yahyakaptan bölgesinden hareket eden kortej bugün 19 kilometre katederek Körfez ilçesi yakınlarında bugünlük yürüyüşü sonlandıracak.

Yüksek sıcaklık nedeniyle yürüyüşçüleri zorlayan hava şartları bugün yerini yağmura bıraktı.

Leyla Atakan’ın kabrini ziyaret etti

Yürüyüşün öncesinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanlarından Leyla Atakan’ı İzmit’teki kabrini ziyaret etti.

Ardından yürüyüş başlangıç noktasına gelen Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu.

20 Temmuz sonrası Türkiye’nin parti devletine dönüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu “Devletin bir partiye değil devletin seksen milyona hizmet edebilmesi için yürüyoruz” dedi.

AİHM imzası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oy kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdıklarını belirterek dilekçesini imzaladı.

AİHM’e verilen dilekçede itirazlar üç başlık altında toplandı;

-Örgütlenme hakkının ihlali

-Etkili başvuru yolunun kapatılması

-Serbest seçim hakkı ihlali

‘Meclis’te siyaset yapma olanağı kalmadı’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) yargıçlığı yapan eski CHP Milletvekili Rıza Türmen, gün içerisinde referandum sonuçlarına yapılan itirazlarla ilgili gelişmelerin parti sözcüsü Bülent Tezcan tarafından açıklanacağını söyledi.

Adalet Yürüyüşü’yle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Türmen “Bu çok önemli bir dönüm noktası ve bütün itirazı olan siyasi partilerle birlikte sivil toplumun boy gösterdiği bir alana dönüştü. Mecliste siyaset yapma olanağı kalmadığı dönemde başka bir kamusal alana taşımak gerekiyor. Bu açıdan yürüyüş çok önemli ve devam etmesi gerekiyor.”

Gazete Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler