Adalet için binler Soma’daydı

Adalet için binler Soma’daydı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısını yapıp örgütlediği Soma Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için ‘Yaşamı Savunmaya’ denerek yapılan mitinge binlerce kişi katıldı. Yoğun katılımın olduğu mitinge Soma halkı büyük destek gösterirken miting alanında DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse açıklama yaptı.

Kani Beko’nun açıklamaları şöyle:

“Soma’da tarım bitirilerek halk madenlere mahkum edildi. İşçi sağlığı iş güvenliği alınmadan 301 işçiyi diri diri gömdüler. Bu iktidar, emeğe, insana doğaya düşman. Devleti siz hiç Soma’da gördünüz mü? Onlar saraylarını, servetlerini korudular. İşçileri korumadılar. İşçiler ölürken birileri zengin oldu. Soma madenlerinin Türkiye Kömür İşletmelerine bırakılmasını istiyoruz. Bu olana kadar mücadele edeceğiz Rödavans sisteminin altına imza atanlar, Soma Holdingin patronları yargılanmalıdır, Soma’da işçiye tekme atanlar yargılanmalıdır. Eğer siz yargılamazsanız Soma halkı ve biz yargılayacağız”

Beko’dan sonra konuşma yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse  “Biz bugün Soma’daysak Türkiye işçi sınıfı için burdayız. Tir tir titriyorsunuz bunun için iç güvenlik yasalarınız” dedi. “İktidarın sağlığı yerinde değil” diyen TTB Genel Başkanı Hüseyin Demirdizen yaptığı konuşmada  Soma’nın hesabını sorulacağını belirtti. Kurum başkanlarının ardından söz sahneye çıkan madenci çocuklarına bırakıldı.

Mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB yönetimlerinin yanı sıra Soma Katliamı’nda yaşamını yitiren işçilerin aileleri, DİSK/Dev. Maden Sen, DİSK/Limter İş, DİSK/Gıda-İş, DİSK/Emekli Sen,DİSK/Dev-Sağlık İş, KESK Şubeler Platformu, Eğitim-Sen Oyuncular Sendikası, Halkevleri, ESP, DİP, EMEP, HDP, CHP, İşçi Filmleri Festivali Gönüllüleri, Kuzey Ormanları Savunması, SYKP,  Birleşik Haziran Hareketi, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, Dev-Lis katılıyor. Ayrıca HDP ve CHP milletvekilleri de mitinge katıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler