ABD Enerji Bakanı Rick Perry istifa etti

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Mart 2017'den bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini duyurdu. Perry'den boşalan koltuğa Dan Brouillette'in geleceği öğrenildi.

ABD Enerji Bakanı Rick Perry istifa etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Enerji Bakanı Rick Perry, Mart 2017'den bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini duyurdu. Perry'den boşalan koltuğa Dan Brouillette'in geleceği öğrenildi.

Enerji Bakanlığı görevinden istifasını Twitter üzerinde yayınladığı video ile duyuran Rick Perry Mart 2017 tarihinden bu yana görevini sürdürüyordu.

Perry'nin ABD Başkanı Donald Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile 25 Temmuz'da gerçekleştirdiği telefon görüşmesi dayanak gösterilerek başlatılan azil soruşturması sebebiyle istifa ettiği öne sürüldü.

Perry daha önce Teksas Valisi olarak da görev yapmıştı.

Trump'a yönelik azil soruşturması

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz'da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 24 Eylül'de "ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiği" ve "Başkanlık yeminine ihanet ettiği" gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Beyaz Saray ise 25 Eylül'de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü yayımlamış, Ukrayna'ya yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu. 

Son Haberler

Popüler Haberler