ABD Başkanlık Seçimleri aday adayı Sanders: “Yoksullar aşağıdadır, onların hakkı yok!”

ABD’de 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Başkanlık Seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı olan Bernie Sanders koronavirüs tedbirleri kapsamında ABD yurttaşlarına yapılacak olan para yardımına Cumhuriyetçilerden gelen itirazlara çok sert tepki gösterdi.

ABD Başkanlık Seçimleri aday adayı Sanders: “Yoksullar aşağıdadır, onların hakkı yok!”

 

SiyasiHaber

ABD’de 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Başkanlık Seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı olan Bernie Sanders koronavirüs tedbirleri kapsamında ABD yurttaşlarına yapılacak olan para yardımına Cumhuriyetçilerden gelen itirazlara çok sert tepki gösterdi.

 

Bernie Sanders’in konuşmasının tamamı şöyle:

“Görüyorum ki Cumhuriyetçi meslektaşlarımdan bazıları çok rahatsız. Saatte 10 veya 12 dolar kazanan birinin gelecek dört ay boyunca geçen haftaki maaşlarından daha fazla para alabilecek olmasından dolayı üzgünler. Aman tanrım! Dünyanın sonu geldi! Böyle bir şey olabilir mi? Saatte 12 dolar alan ve hepimiz gibi eşi görülmemiş bir ekonomik krizle karşı karşıya olan biri normal, düzenli aldığı işsizlik parasına ek olarak 600 dolar alınca dört ay boyunca birkaç kuruş daha fazla para kazanmış olacak. Eyvahlar olsun! Bunlar da mı başımıza gelecekti? Böyle saçma ve yanlış bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir değer sistemi? Bu arada buna itiraz eden kişiler, birkaç yıl önce milyarderlere ve büyük karlı şirketlere bir trilyon dolarlık vergi indirimini oylarken sorun yoktu. O zaman sorun yoktu. Ama konu korkunç bir krizin ortasında kalmış az gelirli emekçiler olunca, onlardan bazıları eskisinden daha fazla para kazanabilecekse… Eyvahlar olsun! Bunu metinden çıkarmamız lazım. O yoksul insanları…

Bu arada, bu McConnell tasarısı ilk getirildiğinde birçok Cumhuriyetçi buna karşı çıkmıştı gerçi ama ‘tamam, 1000 veya 1200 dolar verelim ama yoksullar daha az alsın’ diyorlardı. Çünkü yoksullar aşağıdadır, onların hakkı yok! Onlar yemek yemez, onlar kira ödemez! Doktora gitmezler! Onlar bizden aşağıda, çünkü yoksullar, o yüzden onlara daha az para vermeliyiz!

O sorunu çözdük. Artık herkes 1200 dolar alacak. Ama bazı Cumhuriyetçi arkadaşlar hala vazgeçmiyor. Yoksulları ve emekçileri cezalandırmak istiyorlar. Asgari ücrete 10 yıldır zam yapmadınız. Asgari ücret saat başına en az 15 dolar olmalı. Bunu yapmadınız. O programı durdurdunuz, bu programı durdurdunuz. Ve şimdi, aman ne büyük dehşet! Dört aylığına emekçiler normalden birkaç dolar daha fazla para alacak!”

 

 

ABD Başkanlık Seçimleri

Başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020 Salı günü gerçekleştirilecek. ABD’de çok uzun yıllardır iki parti, Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti arasında geçiyor başkanlık seçimleri.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayının Trump olması kesinleşmiş gibi. Kesinleşen 1240 delegenin 1239’unu kazandı Trump. Bundan sonra yapılacak önseçimlerde sonucun değişmesi imkansız.

Demokrat Parti ön seçimlerinde iki aday öne çıkmış durumda. Joe Biden ve Bernie Sanders.

Demokrat Parti’nin Başkan aday adayı Bernie Sanders’in ilginç bir kişiliği var. Birçok konudaki görüşlerinin oldukça “solda” olduğu izleniyor. Bu durum zaman zaman (halen Vermont eyaleti senatörü olan) Sanders’e “sosyalist” hatta “komünist” lakaplarını bile “kazandırıyor”. ABD Başkanlık seçimlerini yakından izleyenler arasında, Sanders’in Demokrat Parti Başkanlık adayı olması halinde, ABD Başkanlık seçimlerinin daha “ilginç” hale gelebileceği, Trump-Sanders çekişmesinin Dünya’nın ilgisinin daha fazla 3 Kasım seçimine toplanabileceğini düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

 

Biden - Sanders yarışı

Demokratlar arasında kıyasıya bir yarış sürüyor. Geçen AB Başkanlık seçimleri öncesinde gerçekleştirilen Demokrat Parti ön seçimlerinde Hillary Clinton’la yarışan Bernie Sanders bu kez de aday adayı. Bugüne kadar gerçekleştirilen ön seçimlerde iki aday yarışı sürdürüyor. Joe Biden ve Bernie Sanders. Michael Blomberg (55 delege), Pette Buttigieng (26 delege) ve Amy Klobuchar (7 delege), Biden lehine adaylıktan çekildiler. Adaylıktan çekilen Elizabeth Warren’in (81 delege) ise Sanders lehine açıklama yapması bekleniyor.

Şu anda milyarder Joe Biden’in kazandığı delege sayısı 1217. Bernie Sanders ile 914 delegeye sahip. Demokrat parti ön seçimlerini kazanmak için 3 bin 979 delegenin 1991’i kazanmak gerekiyor. Temmuz ayında yapılacak Demokrat Parti kongresinde 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinde kimin yarışacağı kesinlik kazanacak.  

Mevcut durumda Biden’nin (kazandığı delege sayısı bakımından) biraz daha önde olmasına rağmen, Demokrat Parti’nin Başkan adaylığını kazanması kesin değil. Biden şimdiye kadar ön seçim yapan eyaletlerde sayı bakımından önde gitmesine rağmen, Sanders’in Kaliforniya gibi büyük bir eyalette ön seçimi kazanması Demokrat Parti içindeki mücadelenin “çetin” olacağının işareti.

Nisan ayları içinde yapılacak ön seçimlerle birlikte Joe Biden veya Bernie Sanders’ten birinin öne çıkması ve Demokrat Parti adayının kim olacağının daha açık bir şekilde görülebileceği ifade ediliyor. Nisan ayında ön seçimini tamamlayacak eyaletler arasında nüfusu kalabalık olan Florida ve New York’un da bulunması bu görüşe kuvvet kazandırıyor.

 

Koronavirüs salgınının ön seçimlere etkisi

Öte yandan koronavirüs salgını seçim kampanyalarını da etkilemeye başladı. Hem Biden hem de Sanders mitinglerini iptal ediyorlar. Sanders’ın kampanyası ile ilgili planlamaların halk sağlığı göz önünde bulundurularak yapılacağı açıklanırken, Biden de koronavirüsle mücadele planını açıklayacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle bundan sonra yapılacak olan ön seçimlerde Sanders’ın daha fazla delege kazanacağı düşünülüyor. Sanders sağlık politikaları açısından milyarder Biden’den çok daha radikal ve halkçı politikalara sahip.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler