76 yaşındaki hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Kürtçe mevlüt okuduğu için Patnos Cezaevinde tutuklu bulunan 76 yaşındaki Ali Boçnak yaşamını yitirdi. Boçnak'ın böbrek yetmezliği olmasına karşın hakkında "cezaevinde kalabilir" raporu verilmişti

76 yaşındaki hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Kürtçe mevlit okuduğu gerekçesiyle Patnos L Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan 76 yaşındaki Ali Boçnak yaşamını yitirdi.

Kars'ta 2009 yılında yapılan operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve Kürtçe mevlit okuduğu gerekçesiyle 7 yıl 8 ay hapis cezası verilen 76 yaşındaki hasta tutuklu Ali Boçnak yaşamını yitirdi. 
 
Boçnak’ın cenazesinin memleketi Kars’ta defnedileceği öğrenildi. 
 
3 yıldır tutukluydu 
Kars'ta 2009 yılında "KCK” adı altında gerçekleştirilen gözaltı operasyonu kapsamında Boçnak hakkında soruşturma başlatılmıştı. Sonrasında yapılan yargılamada Boçnak hakkında 7 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş ve ceza 2013 yılında Yargıtay tarafından onanmıştı. 
 
2017 yılından bu yana Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Boçnak, İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) hasta tutuklular listesinde de yer alıyordu. Boçnak'ın böbrek yetmezliğinin yanı sıra birçok hastalığı bulunuyordu. 
 
Boçnak’ın hastalığından dolayı tahliye edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) ve Adli Tıp Kurumu'na (ATK) başvuru yapılmış, ancak ATK “Cezaevinde kalabilir” raporu vermişti.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler