39 yıl önce polis pususunda katledilen devrimci işçi önderi: Kenan Budak

DİSK’e bağlı İlerici Deri-İş Sendikası başkanıyken 12 Eylül cuntacılarının özel olarak arananlar listesine aldığı devrimci işçi önderi Kenan Budak 25 Temmuz 1981’de polis pususunda katledildi. Barış akademisyeni Mustafa Şener, Kenan Budak’ın Türkiye devrimci hareketi, işçi hareketi ve sendikal hareketi içindeki önemini anlatıyor.

39 yıl önce polis pususunda katledilen devrimci işçi önderi: Kenan Budak

SiyasiHaber

DİSK’e bağlı İlerici Deri-İş Sendikası başkanıyken 12 Eylül cuntacılarının özel olarak arananlar listesine aldığı devrimci işçi önderi Kenan Budak 25 Temmuz 1981’de polis pususunda katledildi. Barış akademisyeni Mustafa Şener, Kenan Budak’ın Türkiye devrimci hareketi, işçi hareketi ve sendikal hareketi içinde önemini anlatıyor.

12 Eylül Cuntacıları tarafından özellikle arananlar listesine konulan Kenan Budak, 25 Temmuz 1981’de bir polis pususunda kurşunlanarak katledildi.  Resmi açıklama “ateşkes” ihtarına uymadığı şeklindeydi ama başka birçok veri öldürülmesinin planlanmış bir pusu olduğunu gösteriyor.

Kenan Budak’ı Kenan Budak yapan şey, Kenan Budak’ı bugün anmamızı, Türkiye işçi sınıfı ve Türkiye sosyalist hareketinin çok önemli militanları arasında görmemizi sağlayan temel özellik, sosyalist hareket, işçi sınıfı hareketi ve sendikal hareket arasında kopmaz bir bağ yaratmayı kendi şahsında başarmış olmasıdır. Bu doğrultuda en çok çaba gösterenlerden bir tanesi Kenan Budak’tır. Onun ismini bir önceki kuşaktan Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsmet Demir’le anmak doğru olabilir ya da yine kendi kuşağından Yeraltı Maden-İş Sendikası Başkanı Çetin Uygur’la birlikte anmak doğru olabilir.  Kuşkusuz başka sendikacılar, başka militanlar da vardır bu özelliğe sahip olan. Ancak Kenan Budak bu örneklerin içinde özellikle öne çıkan isimlerden biridir.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler