3 bin işçinin çalıştığı Galataport’ta bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Şantiyelerde koronavirüs tehdidi sürüyor. Galataport şantiyesinde çalışan bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Şantiyelerin bir an önce kapatılarak, işçilerin karantinaya alınması gerekiyor. Sağlık Bakanı 1 kişinin 30 kişiye virüsü bulaştırdığını, virüsün çok hızlı yayıldığını açıklamıştı.

3 bin işçinin çalıştığı Galataport’ta bir işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı

 

Kayıtlı olan 3 binin üzerinde işçinin çalıştırıldığı Galataport’ta, şantiyede kalan işçilerden birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Galataport şantiyesine giden İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, testi pozitif çıkan işçinin şantiyede temasta bulunduğu diğer işçileri tespit etmek için çalışma yaptı.

Şantiye kaynaklarından verilen bilgiye göre koronavirüse yakalanan işçinin testini 31 Mart’ta yaptırdığı öğrenildi. Testin sonuç tarihine ilişkin ise net bir bilgi yok.

Söz konusu vaka üzerine İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü personelleri Galataport şantiyesine giderek işçinin temasta bulunduğu diğer kişileri tespit etmek için çalışma yaptı. İşçinin temasta bulunduklarına ilişkin çalışma koğuşta beraber kaldığı kişilerin tespiti üzerinden yürütüldü.

İddiaya göre temasta bulunduğundan şüphelenilen işçilerden bazıları gözetim altında tutulmak üzere şantiyeden çıkarıldı.

Ancak Galataport şantiyesinde işçilerin temasta bulunduğu tek alan yataklı koğuşlar değil. 250 kişilik yemekhanelerde yemek yiyen işçiler aynı zamanda ortak bir duş alanını kullanıyor.

 

Şirket doğruladı

BirGün’ünden Uğur Koç’un ulaştığı Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş., iletişim ajansı üzerinden yaptığı açıklamada vakayı doğruladı, fakat detay bilginin ellerinde bulunmadığını bildirdi.

Galataport’ta daha önce de bir grup işçi, şantiyede yeterli önlemin alınmadığı gerekçesiyle iş durdurmuştu.

 

Galataport İstanbul’dan açıklama

Konu ile ilgili Galataport İstanbul'dan yapılan açıklama taşeron firma çalışanında koronavirüs tespit edildiği itiraf edildi.

Galatport'dan yapılan açıklama şu şekilde:

Galataport İstanbul yönetimi olarak, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen COVİD-19 salgınına ilişkin gerek ofislerde gerekse şantiyede görevli çalışma arkadaşlarımızın sağlığı için gerekli tüm önlemleri aldık.

Bu dönemde inşaat çalışmalarını, sosyal mesafe kuralını hayata geçirebilmek için yüzde 50 oranında azaltarak sınırlandırdık. Sosyal mesafe kuralını gerek sahada gerekse kamp alanlarımızda uyguluyoruz, gerekli denetimleri sağlıyoruz. Bu kapsamda çalışma alanlarında her türlü hijyen ve dezenfektasyon uygulamasını da titizlikle yapıyoruz. Sahamızda bulunan termal kameralara ek olarak, tüm çalışanların maske ve dezenfektan kullanmalarını şart koşuyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın öneri ve yönergeleri doğrultusunda çalışanlarımızın sağlığı için gerekli tüm önlemleri almaya devam ediyoruz.

Tüm bu önlemlere rağmen üzülerek bildirmek isteriz ki 31.03.2020 tarihinde bir alt yüklenicimizin sahada görevli bir çalışanının testi pozitif çıkmıştır. Kendisi ile ilgili gerekli işlemler, Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimler tarafından güvenlik prosedürlerine uygun biçimde ivedilikle gerçekleştirilmiştir ve arkadaşımızın tedavisine başlanmıştır.

Çalışma arkadaşımızın görev yaptığı şantiyede ek dezenfekte işlemleri hızla yapılmıştır. Konuyla ilgili olarak sağlık birimleri ve ekip arkadaşımızın ailesiyle sürekli İletişim halinde olduğumuzun ve rahatsızlanan arkadaşımıza her türlü desteğin verileceğinin bilinmesini isteriz. Kendisine tekrar bu vesileyle acil şifalar dileriz.”

 

Şantiye kapatılmalı, işçiler karantinaya alınmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı bir açıklamada bir koronavirüs vakasının virüsü 30 kişiye bulaştırdığını örnek vererek, “Virüsün bu kadar hızlı bulaştığını daha önce bilmiyorduk” demişti. Bu durum dikkate alındığında uzmanların ve emek örgütlerinin talebi doğrultusunda tüm şantiyelerin ve şantiyelerde çalışan işçilerin karantinaya alınması gerekiyor.

(BirGün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler