1 Mayıs’a giderken emek ve demokrasi güçleri sokakta

Başta büyük kentler olmak üzere 1 Mayıs eylemlilikleri başladı. İstanbul’da emek ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu 1 Mayıs Platformu dün ve bugün kentin birçok noktasında eylemler gerçekleştirdi. İzmir’de ise Genel-İş, örgütlü olduğu iş yerlerinde eylemler yaptı.

1 Mayıs’a giderken emek ve demokrasi güçleri sokakta

 

SiyasiHaber

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında işçiler ve emek örgütleri 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyarak eylemler gerçekleştirmeye devam ediyor. Eylemlerde, “Başta çalışmak zorunda bırakıldığımız işyerleri olmak üzere, bulunduğumuz her yerde, meydanda, mahallede, sokakta, balkonda, 1 Mayıs'ta taleplerimizi güçlü bir şekilde seslendirmeye çağırıyoruz" denildi.

 

 

İstanbul 1 Mayıs Platformu kentin dört bir yanında sokaktaydı

Dün İstanbul’da emek ve demokrasi güçleri tarafından oluşturulan 1 Mayıs Platformu’nun çeşitli merkezlerde gerçekleştirdiği 1 Mayıs eylemleri bugün de sürdü. Dün İstanbul Kadıköy Fikirtepe’de bulunan Fortis Sinanlı şantiyesi önünde bir araya gelen 1 Mayıs Platformu üyeleri, bir kez daha zorunlu hizmetler dışında üretimin ve çalışmanın durdurulması, işçilerin ücretli izine gönderilmesi talebini dillendirerek “1 Mayıs günü herkesi bulunduğu yerde, bulunduğu mahallede, bulunduğu şantiyede sokağa çıkmaya, kapısının önüne çıkmaya çağırıyoruz” dedi. Eylemde Galataport şantiyesinde çalışırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Hasan Oğuz’un fotoğrafları taşındı.

İstanbul Haramidere’de de bir araya gelen 1 Mayıs Platformu üyeleri sloganlarla bir Mayıs çağrısı yaptı.

Çapa Tıp Fakültesi önünde bir araya gelen 1 Mayıs Platformu’nun eylemi ise Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu ve Covid-19'dan yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin anılmasıyla başladı.

Bugün ise 1 Mayıs Platformu İstanbul’da Tuzla İçmeler Köprüsü ve Sirkeci Postanesi önündeydi.

Sirkeci postanesi önünde bir araya gelen 1 Mayıs Platformu üyeleri "Evde açlık, işte salgın kahrolsun kapitalizm. Yaşasın 1 Mayıs" pankartı açarak, "Yaşasın 1 Mayıs", "Çalışırken ölmek istemiyoruz", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları eşliğinde 1 Mayıs çağrısı yaptı.

Tuzla İçmeler Köprüsü’nde bir araya gelen 1 Mayıs Platformu üyeleri de, iktidarın salgın sürecini fırsata çevirerek sömürü ve yağma politikalarını arttırdığına dikkat çekerek, tüm işçileri 1 Mayıs'ta bulundukları her yerde taleplerini haykırmaya çağırdı.

Yapılan eylemlerde şu talepler dile getirildi:

■ Tüm kaynaklar halk sağlığı için seferber edilmelidir.
■ İşten çıkartmalar, ücretsiz izinler yasaklanmalı, tüm çalışanlar ücretli izine çıkarılmalıdır.
■ Çalışmanın zorunlu olduğu sektörlerde, işçilerin salgına karşı korunması için hekimler ve işçilerin denetiminde önlemler alınmalıdır.
■ Salgın süresince tüm faturalar devlet tarafında karşılanmalıdır.
■ Kayıt dışı çalışan ve şu anda hiçbir geliri olmayan, ücretsiz izine ayrılan işçi-emekçiler, yoksul halka en az asgari ücret tutarında doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır. 
■ Tüm hastaneler kamulaştırılmalıdır.
■ Salgına karşı toplumun korunması için gerekli kaynak, sermaye sınıfı ve rantiyeye konacak servet vergisi ile karşılanmalıdır. Bu kaynağın kullanımı toplumun denetimine açık olarak organize edilmelidir.
■ 'İnfaz yasası'ndaki ayrımcılık, devam eden kayyum politikaları ve belediyelerin çalışmalarının engellenmesi üzerinden sürdürülen siyasi baskılar son bulmalıdır.

 

İzmir’de Disk Genel-İş örgütlü işyerlerinde 1 Mayıs eylemleri yaptı

İzmir’de ise dün Genel-İş 2, 5, 7 ve 8 No'lu şubeler, örgütlü oldukları iş yerlerinde işçilerle bir araya gelerek taleplerini dile getirdi. Dün, Bornava Belediyesi önünde DİSK Genel-İş Sendikası 7 No’lu Şube üyesi temizlik işçileri 1 Mayıs’larda yaşamı yitirenleri anarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada "Yeni bir toplumsal düzeni, emek ile bilim ile kuracağız. Yaşasın işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü. Yaşasın 1 Mayıs" denildi.

Bugün ise, Genel-İş 2 No'lu Şube Gaziemir Belediyesi işçileri ile bir araya geldi. Ardından örgütlü oldukları Buca Huzurevinde 1 Mayıs kutladı.

Buca Belediyesi birimlerinde örgütlü olan Genel-İş 5 No'lu şube ise ilk 1 Mayıs kutlamasını saat 08.30'da Park ve Bahçeler Fidanlık işyerinde düzenlerken, ikinci kutlamayı da saat 10.30'da Temizlik İşleri Gediz Atölyelerinde gerçekleştirdi. Buca Belediyesi önünde saat 14.00'da yapılacak kutlama ise emniyetin 5 kişiden fazlasına izin vermemesi gerekçesi ile sendika tarafından iptal edildi.

DİSK/Genel-İş İzmir 7 No'lu Şube, sabah mesai saati başlamadan önce Bornova Belediyesi fen işleri ve park bahçe işçileri ile 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi. Kutlamaya Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da katıldı.

Genel-İş Sendikası İzmir 8 No'lu Şube'de örgütlü Karşıyaka Belediyesi işçileri, Belediye Şantiyesi’nde bir araya geldi. Belediye Bandosu'nun marşları eşliğinde kutlamalara katılan işçiler, "Bu 1 Mayıs'ta belediye işçileri olarak insanca yaşanabilir bir ücret, ayrımsız gerçek bir kadro, salgına karşı tam karantina uygulanması, ücretli izin ve işten atmaların yasaklanması talebiyle işyerlerimizde kutlamalarımızı gerçekleştiriyoruz" dedi.

Genel İş Şubeleri gerçekleştirdikleri eylemlerde şu talepleri dile getirdi:
■ İşten çıkarmalar yasaklansın, ücretli izin verilsin istiyoruz.
■ Toplum sağlığı açısından zorunlu olmayan tüm işletmelerdeki üretme ara verilmelidir.
■ Ücretsiz izin uygulaması durdurulmalı, salgın kontrol altına alınıncaya kadar işçilere ücretli izin verilmelidir.
■ Herkese ücretsiz sağlık hakkı, yaygın test ve tam izolasyon sağlanmalıdır.
■ Bu süreçte işsiz kalan herkese asgari ücret düzeyinde sosyal yardım yapılmalıdır.
■ Hukuksuz olarak işinden edilenler işlerine geri dönsün istiyoruz.
■ Türkiye'nin dört bir yanında salgınla mücadele eden halka yardım ulaştırmak isteyen çalışmaları engellemeler son bulmalıdır.
■ Başta sağlık çalışanları olmak üzere salgınla mücadele eden tüm çalışanlara nitelikli ve güvenli koruyucular derhal temin edilmelidir.
■ Sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir iş, gelir ve sosyal güvenlik istiyoruz.
■ Demokrasi istiyoruz.
■ Eşit ve adil bir bölüşüm, sosyal adalet istiyoruz.
■ İş güvencesi, özgür toplu sözleşme hakkı ve örgütlenme özgürlüğü istiyoruz.
■ Belediye şirket işçilerine kadro istiyoruz.
■ Kamusal, nitelikli, parasız ve erişilebilir sağlık ve eğitim istiyoruz.
■ Hukukun üstünlüğünü istiyoruz.
■ Savaşsız, şiddetsiz bir yaşam istiyoruz.
■ Eşit işe, eşit ücret istiyoruz.
■ Salgınla mücadelede zorunlu çalışma yürüten çalışanlara gerekli testler periyodik yapılmalı, çalışanların dönüşümlü iş koşulları sağlanmalıdır.
■ Salgının ve ekonomik krizin bedelini emekçiler değil, önlem almayanlar ödemelidir. Vergide adalet sağlanmalı, zenginlerden servet vergisi alınmalıdır.
■ Cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerin güvenli koşulları sağlanmalı ve siyasi mahpuslar derhal serbest bırakılmalıdır.
■ Hanelerin temel tüketim faturaları ve borçları iptal edilmelidir.
■ Sığınma evleri iyileştirilmeli ve sayıları artırılmalıdır.
■ Zorunlu ve acil işler dışındaki işler derhal durdurulmalıdır.
■ Doğayı talan eden projeler derhal durdurulmalıdır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler